Czytaj PL: bestsellery są w zasięgu ręki i telefonu

12 książek, popularnych i znanych autorów czeka na czytelników. Co więcej, z ich treścią można zapoznać się całkowicie za darmo. Wszystko za sprawą akcji Czytaj PL. Coś dla siebie znajdą fani kryminałów, reportaży, książek historycznych, poradników i powieści młodzieżowych. Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej liczba plakatów, które pozwalają na pobranie bestsellerowych ebooków i audiobooków, została ograniczona. Można jednak zdobyć je także w przestrzeni wirtualnej. 

Zdjęcie przedstawia telefon, na ekranie którego znajduje się logo akcji Czytaj PL. - grafika artykułu
Czytaj PL: bestsellery są w zasięgu ręki i telefonu

Czytaj PL to ogólnopolska akcja, promująca czytelnictwo, dzięki której można bezpłatnie wypożyczać najnowsze e-booki i audiobooki. Inicjatywa odbywa się już po raz szósty. Idea tegorocznej odsłony przekornie odwołuje się do przymusu czytania - przy użyciu hasła "znowu czytam" organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji.

Aby bezpłatnie wypożyczyć książkę, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i zeskanować kod QR, który znajduje się na plakacie zapowiadającym wydarzenie lub na stronie internetowej akcji. Zeskanowany kod jest kluczem do wirtualnej biblioteki i pozwala na pobranie ebooków i audiobooków z udostępnionej listy. Na ich przeczytanie jest czas do końca listopada. Szczegółowe informacje na temat tego, jak dołączyć do akcji (krok po kroku) znajdują się na stronie Czytaj PL.

W tym roku do dyspozycji czytelników jest 12 e-booków i 10 audiobooków o różnej tematyce. Listę otwiera "Zimowla" Dominiki Słowik (laureatki Paszportu "Polityki" 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia). Dla wszystkich fanów twórczości Jakuba Małeckiego atrakcją będzie jego przedostatnia powieść "Horyzont". Ukłonem w stronę miłośników wielowątkowych powieści jest "Stramer" Mikołaja Łozińskiego, czyli historia losów żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą: "Czarne morze" Karoliny Macios, "Zadra" Roberta Małeckiego, "Topiel" Jakuba Ćwieka oraz Remigiusz Mróz i jego "Głosy z zaświatów". Reporterski kunszt uhonorowanego podwójną Nagrodą Literacką "Nike" - od jury i czytelników - Mariusza Szczygła poznają ci, którzy sięgną po zbiór "Nie ma" (w wersji audio czytany przez Maję Ostaszewską). Wojtek Drewniak zafunduje czytelnikom podróż w czasie, dzięki swojej książce "Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno - PRL". Z kolei młodsi miłośnicy fantastyki będą mogli sięgnąć po książkę Pauliny Hendel "Strażnik". Listę tytułów zamykają w tym roku dwie zagraniczne pozycje - poradnik Stefanie Stahl "Kochaj najlepiej jak potrafisz" oraz "O czasie i wodzie" (rozpisana na wiele głosów opowieść, w której islandzki pisarz i poeta Andri Snær Magnason łączy osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej). Opis wszystkich pozycji znajduje się na stronie akcji

W tym roku wprowadzono nowość - wszystkie tytuły będą dostępne także w wersji na czytniki (na początek na model inkBOOK Calypso, w przyszłych latach dojdą kolejne). 

Historia akcji Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja realizowana jest przez KBF - instytucję kultury Miasta Krakowa w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. 

W rekordowym 2019 roku ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy. We wszystkich dotychczasowych edycjach akcja dotarła z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata, do 14 krajów i blisko 1000 miejscowości w Polsce. Od wielu lat realizowana jest także w Poznaniu. 

Co roku w Czytaj PL angażują się w nią miłośnicy literatury, autorzy, ambasadorzy akcji z liceów oraz włodarze miast i instytucje, którym bliskie jest promowanie czytelnictwa. W 2020 roku, ze względu na sytuację epidemiczną, akcja opanuje internet, docierając do setek tysięcy czytelników skupionych wokół popularnych serwisów oraz fanpejdży i grup w mediach społecznościowych.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie Czytaj PL

AJ