DEKLARACJA KLUBU STRASBURSKIEGO

Dzisiaj, 5 maja 2004 r., w Strasburgu, w Ratuszu Miasta, podczas spotkania Klubu Strasburskiego, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, wspólnie z innymi członkami Klubu, podpisał ,,Deklarację o wadze dużych miast w polityce regionalnej Europy dwudziestu pięciu".

Klub Strasburski to nieformalna grupa, założona w ubiegłym roku w Strasburgu przez prezydentów dużych miast, wówczas - przyszłych państw członkowskich Unii Europejskiej. W ogłoszonej wtedy deklaracji, jej sygnatariusze deklarowali oddanie idei budowy wspólnej Europy oraz wolę nawiązania silnych więzi pomiędzy miastami. Powzięto decyzję o podjęciu konkretnych inicjatyw oraz o wymianie kulturalnej, gospodarczej, naukowej i uniwersyteckiej. Członkowie Klubu Strasburskiego zapowiedzieli dążenie, by ,,policentryzm (...) stał się w Unii Europejskiej nienaruszalną zasadą oraz by w przyszłej Konstytucji Unii Europejskiej uznana została istotna rola miast." By zapewnić równowagę instytucjonalną w nowych państwach członkowskich, założyciele i członkowie Klubu Strasburskiego chcą, by właśnie w miastach tych państw, znalazły się agencje i placówki instytucji Unii Europejskiej. Poznań jest od początku członkiem Klubu Strasburskiego.
Wezwanie do spójnej i zgodnej polityki ekonomicznej i socjalnej dużych miast
Strasburg,5 maja 2004
Zgromadzeni w Strasburgu, z okazji naszego drugiego Spotkania, dokładnie w chwili przystąpienia do Unii Europejskiej dziesięciu nowych państw i poszerzenia jej do 25 członków, my Prezydenci stolic i metropolii regionalnych 13 państw zgromadzonych w Klubie Strasburskim, z satysfakcją witamy to historyczne wydarzenie, podkreślając jego znaczenie i przyszły wpływ na środowisko i warunki życiowe współobywateli Unii. Jednocześnie gorąco zachęcamy Unię Europejską do jak najszybszego przyłączenia Bułgarii i Rumunii.
Około czterech na pięciu Europejczyków zamieszkuje w strefach miejskich. To miasta dostarczają przeważającą część produkowanych i wymienianych w obrębie Unii zasobów; to one świadczą większość usług swoim mieszkańcom. Dlatego też metropolie stanowią główny motor rozwoju naszych państw i autentyczne centrum promocji i integracji jej mieszkańców. Ich dynamizm i różnorodność powodują, że wielkie aglomeracje są głównym ośrodkiem walki ze zjawiskami ubóstwa, niepewności warunków materialnych i bezrobocia.
Na władzach politycznych Unii Europejskiej spoczywa zatem odpowiedzialność za zapewnienie spójności ekonomicznej i socjalnej na całym jej terytorium. Oczekujemy z ich strony kontynuacji ambitnej i waloryzującej polityki regionalnej, biorącej w szczególności pod uwagę specyficzne interesy naszych wielkich miast.