Dla bezpieczeństwa seniorów

Tysiąc osobistych alarmów w postaci breloka do kluczy trafi do poznańskich seniorek i seniorów. To pomysł straży miejskiej, która razem z Poznańskim Centrum Świadczeń chce w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców miasta. 

Na zdjęciu kilka breloczków: białych, owalnych, w kształcie zbliżonym do jajka, na środku każdego jest guzik do włączenia alarmu - grafika artykułu
Gadżety są uzupełnieniem realizowanego aktualnie przez straż miejską programu "Seniorzy - bezpieczeństwo osobiste"

Alarmy będą rozdawane jeszcze w lutym, w pierwszej kolejności w punkcie szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Gadżet ma postać breloka do kluczy. Gdy jednak wyjmie się z niego zawleczkę, zaczyna emitować głośny sygnał dźwiękowy. Hałas na pewno zaalarmuje otoczenie, może też odstraszyć potencjalnego agresora. 

- Mamy nadzieję, że nasi poznańscy seniorzy dzięki temu skromnemu gadżetowi, jakim jest alarm kieszonkowy, będą mogli poczuć się bardziej bezpieczni - mówi Anna Nowaczyk z poznańskiej straży miejskiej. - Warto także dodać, że brelok jest na tyle głośny po wyjęciu zawleczki, że może służyć także do wezwania pomocy, kiedy np. osoba starsza źle się poczuje. Życzymy zdrowia naszym seniorom i seniorkom.

Gadżety są uzupełnieniem realizowanego aktualnie przez straż miejską programu "Seniorzy - bezpieczeństwo osobiste". To jeden z tematów, o których rozmawiają z poznaniakami powyżej 60. roku życia strażnicy z zespołu profilaktyki. Rozmowy obejmują trzy bloki tematyczne: "Bezpieczny senior", "Pierwsza pomoc i profilaktyka zdrowia" oraz "Bezpieczeństwo ekonomiczne". 

Rozdawaniu breloków towarzyszyć będzie również akcja informacyjna dotycząca Złotej Karty - Poznańskiej Karty Seniora. Dzięki niej starsi mieszkańcy miasta mogą liczyć na zniżki w instytucjach kultury, wypoczynku, sportu, rekreacji, turystyki, oświaty, a także na obniżki cen usług i towarów oferowanych przez prywatne firmy. Pracownicy PCŚ wyjaśnią, jak można zdobyć kartę i pomogą chętnym ją założyć.

O spokój seniorów dbają również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu we współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych, którzy co tydzień prowadzą porady telefoniczne. Udzielają informacji na temat niebezpieczeństw, z jakimi starsi mieszkańcy miasta mogą spotkać się w codziennym życiu. Informują również, gdzie w razie konieczności uzyskać pomoc w danej sprawie oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Dyżury odbywają się w każdy wtorek w godz. 12.00-14.00 pod numerem tel. 887 666 508.

AW

sieci społecznościowe