Dożynki Wielkopolskie w Poznaniu
Podczas uroczystości gospodarze wydarzenia: Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański oraz Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego tradycyjnie podzielą się chlebem dożynkowym z mieszkańcami Poznania i województwa.
- Przez minione lata gościliśmy w wielu miejscach w Wielkopolsce, były to duże miasta powiatowe, były też mniejsze miejscowości - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa. - W tym roku postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta połączyć siły i zorganizować dożynki w Poznaniu, łącząc je z 1050-leciem biskupstwa poznańskiego. Ksiądz arcybiskup zgodził się z nami, że warto tę rocznicę podkreślić.
Dożynki rozpoczną się 26 sierpnia w samo południe na Polanie Harcerza przy Malcie uroczystym otwarciem Wystawy Rolniczej. O godz. 13.00 odbędzie się msza św. w intencji rolników, a następnie będzie można obejrzeć pokaz obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Łany.
- Każdego roku organizujemy w Poznaniu dożynki dla mieszkających tu rolników - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Cieszy mnie bardzo, że jubileuszowe dożynki odbędą się w Poznaniu w roku, w których obchodzimy też stulecie odzyskania niepodległości i setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Polanę Harcerza, każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Od godz. 16.30 do 20.00 atrakcji nie zabraknie. Na najmłodszych poznaniaków czekać będzie spektakl "Polowanie na motyle" w wykonaniu Teatru Gili Gili, a na nieco starszych - potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi oraz koncert Zespołu Dikanda.
W Wiosce ginących zawodów będzie można obejrzeć pracę rzemieślników. Przygotowano też pokazy tresury psów i pokazy ratownictwa wodnego. Miłośnicy kwiatów będą mogli wziąć udział w warsztatach florystycznych. Przez cały czas trwania imprezy dzieci będą mogły odwiedzić mały zwierzyniec, a w nim - wystawę ptaków i zwierząt hodowlanych.
Organizatorzy zadbali o to, by nikt nie opuścił dożynek głodny - na gości czekać będzie darmowa grochówka z kotła, degustacja kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej czy gulaszu z dziczyzny.
O godzinie 20.30 na mecie toru regatowego rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru - zespołu Bajm.
- Dożynki są bardzo potrzebne - podkreśla ks. Sławomir Grośty, duszpasterz rolników. - Rolnicy to ludzie pracy, wysiłek nie jest im obcy. Ale jak wszyscy potrzebują odpoczynku i świętowania. Dożynki to właśnie czas radości i świętowania i doskonała okazja do spotkania ludzi wsi z tymi, których ich praca żywi.
Rolnicy w Poznaniu
Poznań to siedziba ponad 730 gospodarstw rolnych i ponad 300 podmiotów prowadzących działalność zaliczaną do działów specjalnych, gospodarujących łącznie na 8 400 ha użytków rolnych.
Na gruntach ornych, łąkach, pastwiskach, w sadach oraz szklarniach uprawiane są zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, warzywa gruntowe oraz kwiaty i inne rośliny ozdobne. Obok upraw rozwija się również hodowla trzody chlewnej, bydła, owiec oraz koni, która liczy łącznie ok. 2500 szt. Inwentarza.
Największa koncentracja użytków rolnych jest na Nowym Mieście - w Garaszewie, Pokrzywnie, Krzesinach, Minikowie, Starołęce i Głuszynie oraz na na Morasku i Radojewie.
Poza produkcją rolną pochwalić się możemy w Poznaniu licznymi gospodarstwami, w których działają przetwórnie zajmujące się produkcją surówek z warzyw czy kwaszeniem ogórków i kapusty.
Poznań i Wielkopolska dbają o dziedzictwo kulinarne. To tu wytwarzane są słynne w całym kraju i Europie rogale świętomarcińskie. Tradycja wypieku i renoma rogali wypracowana została przez cukierników i piekarzy z Poznania i okolic, którzy co roku, od przeszło 150 lat, na dzień Świętego Marcina oferują je mieszkańcom stolicy Wielkopolski. Tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym certyfikatem "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Tym samym nasz poznański rogal trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców, według oryginalnych przepisów i zgodnie z ekologią.
Kolejnym uznanym przez specjalistów i konsumentów produktem jest kiełbasa biała parzona wielkopolska, która jest 39. polskim produktem objętym ochroną w ramach unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności.
Wielkopolscy przetwórcy mogą pochwalić się licznymi certyfikatami potwierdzającymi wysoką jakość wyrobów rolno-spożywczych, jak też tradycyjną metodą produkcji. W naszym regionie mamy aż 93 zarejestrowane produkty tradycyjne. Wśród nich są: gzik wielkopolski, wielkopolski ser smażony, leberka wielkopolska, marynata z korbola, poznański pumpernikiel Adama, plyndze, kaczka pieczona po wielkopolsku, galart, zrazy zawijane po wielkopolsku, bigos, ślepe ryby, szare kluski, czernina, parzybroda, golonka po wielkopolsku, rumpuć i wiele, wiele innych.
Wiele z tych przysmaków można corocznie podziwiać i posmakować na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku, Jarmarku Świętojańskim i innych wydarzeniach kulinarnych.
AW
__________
Program uroczystości:
12.00 - Otwarcie wystawy Rolniczej
13.00 - msza św. pod przewodnictwem JE ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego
Po mszy św. uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Łany" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
16.30 - spektakl "Polowanie na motyle", Teatr Gili Gili
17.50 - potańcówka z Kapelą Hałasów i gośćmi
19.00 - koncert zespołu Dikanda
20.30 - koncert zespołu Bajm