Dron w walce ze smogiem - podsumowanie

W 2019 roku prowadzone były badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Łącznie skontrolowano ponad 22,5 tys. budynków. Szczegółowe badania przeprowadzono w 230 sytuacjach, w wyniku których stwierdzono 25 przypadków spalania odpadów. Akcja odbywała się w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku będzie kontynuowana.

Dron w walce ze smogiem - podsumowanie - grafika artykułu
Dron w walce ze smogiem - podsumowanie

Projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu"- zakładający monitorowanie jakości powietrza z użyciem drona - zwyciężył w edycji PBO 2019. Jego realizacją zajęła się wyłoniona w przetargu firma LTA Design. Zadaniem specjalistów było wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań były uzgadniane z poznańską strażą miejską - obszary pomiarów typowano pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji. 

- Sprawa czystego powietrza dotyczy nas wszystkich. Jeśli chodzi o działanie prewencyjne i kontrolne, będziemy podnosić poprzeczkę i budować świadomośc społeczną. Zależy nam na jasnym komunikacie: nie będziemy tolerować zanieczyszczeń powietrza spowodowanych substancjami niedozwolonymi, w tym odpadami - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. 

Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji szkodliwe związki chemiczne (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10), które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów. Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. 

W akcji badania jakości powietrza przy użyciu drona uczestniczyli strażnicy Eko-patrolu. Funkcjonariusze prowadzili kontrole posesji, które z uwagi na sposób ogrzewania mogą generować emisję szkodliwych substancji. Sprawdzali, jakiego rodzaju paliwa poznaniacy używają do ogrzewania mieszkań i domów - tzn. czy w piecach i kotłach nie dochodzi do spalania odpadów (styropianu, plastikowych butelek, odzieży, opon, lakierowanego drewna ze starych mebli itp.) oraz czy stosowany opał spełnia wymagania uchwały antysmogowej. Za spalanie odpadów w domowych paleniskach grożą poważne konsekwencje. Osoba, która w ten sposób łamie prawo, może zostać ukarana mandatem do 500 zł, a nawet trafić do aresztu. 

Kontrole przy użyciu drona odbywały się na terenie całego miasta, m. in. na obszarze Górczyna, Fabianowa, Junikowa, Świerczewa, Woli, Jeżyc, Kiekrza, Ławicy, Woli, Smochowic, Podolan, Strzeszyna, Winiar, Sołacza, Piątkowa, Naramowic, Radojewa, Moraska, Głównej, Antoninka, Kobylegopola, Zielińca, Szczepankowa, Starołęki, Łazarza czy Starego Miasta. Sprawdzane były przede wszystkim rejony, gdzie znajdują się osiedla domków jednorodzinnych lub ogrody działkowe, ale również tereny ścisłego centrum. Obszary do badań wyznaczano na podstawie analizy zgłoszeń wpływających do straży miejskiej.

W czasie prowadzonej od października akcji wykonano 30 dni oblotów. Łącznie w powietrzu dron spędził ponad 75 godzin. W tym czasie oblotami objęto łącznie 22 556 budynków. Szczegółowe badania przeprowadzono w 230 sytuacjach, w wyniku których stwierdzono 25 przypadki spalania odpadów (winnych ukarano mandatami). Dane pokazują, że zastosowane narzędzie było skuteczne i pomagało w wykrywaniu sprawców łamania przepisów.

- W obecnym sezonie grzewczym, od października do końca grudnia, nasi strażnicy skontrolowali ponad tysiąc nieruchomości. W wyniku tych działań nałożyli 180 mandatów karnych. Dron wspiera nas i ułatwia pracę, pozwalając w szybszym czasie objąć kontrolami dużo większy obszar. Realizacja projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu" dała nam możliwość typowania nieruchomości w oparciu o analizę spalin wydobywających się z urządzeń grzewczych nieruchomości. Dzięki temu mogliśmy udać się na kontrolę tylko tam, gdzie zachodziło podejrzenie co do legalności spalanych materiałów. Kontrole przeprowadzane przy użyciu drona zakończyły się ujawnieniem 25 nieprawidłowości i nałożeniem mandatów karnych - tłumaczy Marta Hyżak-Spychała, zastępczyni Komendanta Straży Miejskiej Miasta Poznania.

W ramach akcji PBO odbyły się także 4 spotkania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony powietrza - w szczególności szkodliwości spalania odpadów i możliwości pozyskania dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania. To nie koniec. Podobne spotkania na poznańskich osiedlach będą się odbywać nadal w 2020 r., choć już nie w ramach PBO. Pierwsze z nich będzie miało miejsce 16 stycznia o godz. 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 na os. Łokietka.

Projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu" w ubiegłym roku zgłoszono do kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł ponownie zwyciężył. Oznacza to, że akcja badania jakości powietrza przy użyciu drona w tym roku będzie kontynuowana. Pomiary rozpoczną się jeszcze w obecnym sezonie grzewczym i zostaną wznowione w ostatnim kwartale tego roku.

- Akcja badania przy użyciu drona uzupełnia to, co robimy w kwestii ochrony jakości powietrza. To nie jest koniec naszych działań. Jesteśmy przed ogłoszeniem kolejnego przetargu, który ma zabezpieczyć działania drona w tym i kolejnym sezonie grzewczym. Tym razem zawarliśmy warunek, dotyczący oblotów wieczornych i nocnych. Właśnie w tych porach najczęściej dochodzi do spalania - zauważa Katarzyna Kierzek-Koperska.

- W 2020 r. na pomysł "Skończmy ze smogiem w Poznaniu przeznaczone będą 2 mln zł. W projekcie mieszczą się badania jakości powietrza przy użyciu drona oraz inne działania. Zwiększone zostaną np. pieniądze na kontrole bezpośrednie - związane z pobieraniem próbek i badaniem ich w laboratoriach, pomoc osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym, wymianę pieców w zasobach miejskich oraz bezpyłowe czyszczenie ulic - wylicza Przemysław Surdyk, dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

AJ

sieci społecznościowe