Drugie życie narzędzi i doniczek

Co zrobić z niepotrzebnymi roślinami, doniczkami i sprzętem ogrodniczym? Nie trzeba ich wyrzucać. Jeżeli nadają się do dalszego użytku, można przynieść je na Gratowisko.

Zdjęcie przedstawia wejście na gratowisko. Widać na nim m.in. tablice z godzinami otwarcia. - grafika artykułu
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zaprasza mieszkańców do udziału w akcji "Ogrodowy podzielnik"

Kwiecień i maj to czas, kiedy wielu poznaniaków bierze się za wiosenne porządki - nie tylko w domach, lecz także na balkonach, tarasach i w ogrodach. Przygotowując się do tych prac, zazwyczaj kupujemy nowe narzędzia, doniczki, kwietniki i grządki. A co ze starymi, często jeszcze nadającymi się do użytku? 

Najprostsza odpowiedź: "do kosza!" wcale nie jest najlepszą. Narzędzia, doniczki i kwietniki, których już nie potrzebujemy, a które jeszcze są sprawne, mogą służyć innym. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zaprasza mieszkańców do udziału w inicjatywie "Ogrodowy podzielnik".

Przedsięwzięcie rozpoczęło się 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi.

- Akcja, dzięki której można dać narzędziom, doniczkom i innym rzeczom drugie życie, będzie prowadzona do 22 maja - informuje Kaja Mietlicka z ZZO Poznań. - W tych dniach zapraszamy na Gratowisko Poznań Dębiec, przy ul. 28 czerwca 1956 r. nr 284 oraz na Gratowisko Poznań Wschód, przy ul. Wrzesińskiej 12 - dodaje.

Doniczki, konewki, łopatki oraz rośliny można w trakcie akcji "Ogrodowy podzielnik" przynieść na wskazane Gratowiska, a inne osoby mogą je zabrać do domu i cieszyć się nimi jeszcze przez wiele lat. W ten sposób każdy może przyczynić się do budowania i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym. 

- Zamiast wyrzucać nadające się do dalszego użytku rzeczy, dajemy im drugie życie. W rezultacie zmniejszamy ilość odpadów i redukujemy obciążenie środowiska naturalnego - zachęca Kaja Mietlicka.

ZZO/ AJ