Dzień Nauczyciela

Poznańscy nauczyciele oraz pracownicy szkół i przedszkoli mają swoje święto. 14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela. Ta wyjątkowa data łączy się również z kolejną odsłoną kampanii społecznej Wolna Szkoła. 

Zdjęcie przedstawia rękę trzymającą czerwoną ekierkę. - grafika artykułu
14 października, w Dniu Nauczyciela, rusza kolejna odsłona kampanii społecznej Wolna Szkoła

- Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowa okazja do złożenia wszystkim Państwu - Nauczycielom i Nauczycielkom, Dyrektorom i Dyrektorkom, a także Pracownikom i Pracownicom Szkół i Placówek Oświatowych - słów uznania za codzienny trud wkładany w edukację dzieci i młodzieży. Wiemy, że wymaga to nie tylko umiejętności, ale także wielkiego serca i empatii. W tych trudnych czasach życzę także wszystkim Wolnej Szkoły. Takiej, która przygotuje młodych ludzi do wyzwań XXI wieku. Szkoły wolnej od dyskryminacji, przemocy, strachu i kontroli, uczącej niezależnego myślenia, a nie ślepego posłuszeństwa władzy. Szkoły, w której liczą się wiedza i fakty naukowe, a nie ideologia i opinie ministra czy kuratorów, opartej na zaufaniu, współpracy oraz wzajemnym szacunku - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Twórcami kampanii Wolna Szkoła są organizacje działające na rzecz edukacji, obrony praw człowieka, pomocy humanitarnej i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Akcję wspiera Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich, do których należy Poznań. Kampania pokazuje, jak zmieni się polska szkoła, jeśli rząd przeforsuje planowane zmiany, którym sprzeciwiają się środowiska szkolne, samorząd i opinia społeczna. Jej symbolem jest czerwona ekierka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Poznan.pl.

List z życzeniami do nauczycieli i pracowników szkół z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazał także zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski oraz zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Wiesław Banaś. Jest on dostępny na wortalu Poznański Serwis Oświatowy

W obecnym roku w poznańskich szkołach i przedszkolach zatrudnionych jest około 9,5 tys. nauczycieli oraz blisko 3,7 tys. pracowników administracji.

AJ

sieci społecznościowe