Dzień otwarty w poznańskiej spalarni, czyli przetwarzanie odpadów od kuchni

Osoby, które chcą zobaczyć, jak Poznań dba o środowisko oraz co dzieje się z produkowanymi przez nas odpadami, mogą odwiedzić spalarnię śmieci. Dzień Otwarty odbędzie się w sobotę, 15 czerwca. Warto jednak zapisać się już teraz. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zdjęcie przedstawia budynek poznańskiej spalarni z lotu ptaka. - grafika artykułu
Na zwiedzających Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu ITPOK, która mieści się przy ul. Energetycznej 5, czeka wycieczka po obiekcie z przewodnikiem

Na zwiedzających Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu ITPOK, która mieści się przy ul. Energetycznej 5, czeka wycieczka po obiekcie z przewodnikiem. Podczas zwiedzania na własne oczy będzie można się przekonać, jak odpady zamieniają się w energię cieplną i elektryczną, a także m.in. wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady oraz przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów. Całość potrwa około godziny. Dla każdego uczestnika przewidziano również pamiątkowy upominek.

Dzień otwarty w poznańskiej spalarni zaplanowano na 15 czerwca. Obiekt będzie można zwiedzać w godz. 9:00-15.30. Aby wziąć udział w spacerze, należy zapisać się przez formularz, dostępny na stronie internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zgłosić maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy. 

Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie. 

Czym jest ITPOK?

ITPOK to spalarnia pozwalająca na efektywne wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wykorzystywane są śmieci zmieszane (tzw. resztkowe), które nie podlegają segregacji i recyklingowi. 

Wytworzone ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych (system krajowy). Rocznie z poznańskiej instalacji wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych. 

Dodatkowo ITPOK posiada status tzw. źródła OZE. Ponad 40% wyprodukowanej energii elektrycznej uznawana jest za energię zieloną, pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Poza energią i ciepłem, otrzymywane są również pozostałości po spaleniu odpadów, które są poddawane dalszym procesom odzysku. Np. z oczyszczania gazów wylotowych wytwarzane są popioły, które są wykorzystywane jako wypełnienie pustych wyrobisk w kopalniach soli manganu i potasu

Instalacja powstała w kwietniu 2013 roku, na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zawartej pomiędzy Miastem Poznań, a SUEZ Zielona Energia sp. z o.o.

AJ