Edukują dzieci o dzikach

Pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich rozpoczęli cykl spotkań edukacyjnych dotyczących obecności dzików w mieście. Do współpracy zaproszone są szkoły, przedszkola, spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które chcą podnieść swoją wiedzę przyrodniczą.

Na zdjęciu dwie osoby dorosłe przed grupą dzieci na zajęciach - grafika artykułu
Pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich rozpoczęli cykl spotkań edukacyjnych dotyczących obecności dzików w mieście

W stolicy Wielkopolski funkcjonuje "Program działań profilaktycznych miasta Poznania wobec zagrożeń ludzi spowodowanych migracją dzików na tereny zurbanizowane". Na to, by zniechęcić dzikie zwierzęta do przebywania w mieście, jest kilka sposób. Najważniejsza jest jednak edukacja i działania informacyjne, które pozwolą wykreować właściwe postawy mieszkańców. 

Dziki pojawią się w Poznaniu, bo są dokarmiane oraz poszukują pokarmu w niezabezpieczonych śmietnikach. Aby skutecznie zniechęcić je do odwiedzin, należy zlikwidować lub ograniczyć sposoby, w jakich mogą zdobyć pokarm w mieście. Równie ważna jest wiedza dotycząca tego, jak zachować się, kiedy spotkamy dzikie zwierzę w mieście. W tym celu Zakład Lasów Poznańskich organizuje specjalne spotkania. 

- Bardzo ważne jest zwiększanie świadomości mieszkańców w tematach przyrodniczych - mówi Alicja Sztukowska ze Zakładu Lasów Poznańskich. - Powodem zwiększonej migracji dzików, jak i innych zwierząt leśnych w tereny zurbanizowane są m.in. nasze nieodpowiednie zachowania. Mimo, że wciąż powtarzamy, aby nie dokarmiać zwierząt i dbać o prawidłowe zabezpieczanie pojemników na odpady, wciąż są przypadki, kiedy mieszkańcy tego nie przestrzegają. Prowadząc zajęcia edukacyjne widzimy znaczny progres w świadomości mieszkańców - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jesteśmy miło zaskoczeni kiedy zadając najmłodszym pytania, np. czy wolno głaskać i karmić dziki, one zdecydowanie odpowiadają, że nie, ponieważ mogą zrobić nam krzywdę - dodaje. 

Co ważne, jednostki oświatowe mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w spotkaniach na bieżąco. Wystarczy wysłać prośbę do Zakładu Lasów Poznańskich. Wówczas leśnicy przygotowują odpowiednie materiały i szkolą z zakresu profilaktyki. 

Obecność dzików w mieście można zgłaszać poprzez grupę na Facebooku "Zgłoś dzika w Poznaniu". ZLP stale monitoruje obecność dzików oraz ich migrację na terenie miasta. W lasach komunalnych oraz miejskich parkach pojawiły się ponadto tablice informacyjne "Dziki w lesie" oraz "Dziki w mieście", które zawierają podstawowe zasady przy spotkaniu z tym zwierzęciem.

PD

sieci społecznościowe