Ekonomia społeczna w Poznaniu - warto ją poznać!

Wyjątkowe rękodzieło, smaczne wypieki, specjalistyczne szkolenia - oferta poznańskich podmiotów ekonomii społecznej jest bardzo bogata. Dlatego Miasto Poznań przygotowało pierwszy katalog usług i produktów, który pozwoli łatwiej z niej skorzystać.

Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" przygotowała pierwszą edycję katalogu usług i produktów dostarczanych przez podmioty ekonomii społecznej w Poznaniu - grafika artykułu
Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" przygotowała pierwszą edycję katalogu usług i produktów dostarczanych przez podmioty ekonomii społecznej w Poznaniu

Podmioty ekonomii społecznej w Poznaniu to m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit czy warsztaty terapii zajęciowej, które łączą działania gospodarcze z działalnością pożytku publicznego. Wszystkie oferują ciekawe, wysokiej jakości usługi i wyjątkowe produkty, wykonywane lokalnie, nie dla zysku, a dla dobra mieszkańców Poznania.

Dlatego Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" przygotowała pierwszą edycję katalogu usług i produktów dostarczanych przez podmioty ekonomii społecznej działające w stolicy Wielkopolski. W publikacji pojawiły się instytucje wskazane przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, ale również te, które odpowiedziały na apel Pracowni Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" i przesyłały swoje zgłoszenia. Można go znaleźć pod linkiem: Katalog.

- Ekonomia społeczna stymuluje rozwój lokalny, dostarcza usługi społeczne ważne dla mieszkańców i wspiera osoby zagrożone wykluczeniem na wiele sposobów - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzięki podmiotom ekonomii społecznej tworzone są lokalne miejsca pracy, pozwalające między innymi integrować się zawodowo i społecznie osobom, które są często marginalizowane. Jednym z najistotniejszych zadań Miasta jest właśnie wspieranie słabszych i  wykluczonych. Promocja ich działalności jest jedną z form pomocy.

W katalogu (dostępnym pod linkiem Katalog) można znaleźć np. propozycje poznańskich spółdzielni socjalnych - czyli przedsiębiorstw opartych na osobistej pracy ich członków, którzy w ten sposób  dostają szansę na reintegrację społeczną i zawodową. Mogą to być osoby z niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności czy walczące z uzależnieniami, które dzięki spółdzielniom mają szansę, by zaoferować swoje usługi wszystkim poznaniakom.

- Podmioty ekonomii społecznej nie są nastawione na zysk, ale mają wiele do zaoferowania wszystkim poznaniakom. Są nimi również warsztaty terapii zajęciowej, w których osoby z niepełnosprawnościami zdobywają przydatne umiejętności - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Wiele z przedmiotów, które powstają na warsztatach, to unikalne rękodzieło - cenione i poszukiwane przez odbiorców, bo to są naprawdę ładne rzeczy, wykonywane z sercem.

Podmioty przedstawione w katalogu proponują przydatne na rynku usługi i produkty - od gastronomii, poprzez produkty tekstylne, drewniane zabawki i przedmioty użytkowe, a skończywszy na specjalistycznych szkoleniach, zajęciach rehabilitacyjnych i rozwojowych. Oferta jest bardzo zróżnicowana. Katalog będzie cały czas rozbudowywany oraz uzupełniany o kolejne pozycje - zainteresowani mogą kontaktować się, pisząc na adres mailowy: malgorzata_cieslak@um.poznan.pl i renata_lewicka@um.poznan.pl