Ferie w Poznaniu

Do ferii zimowych pozostały jeszcze ponad dwa tygodnie, ale w wielu poznańskich ośrodkach już pojawiła się oferta atrakcji dla dzieci. Będzie można wybrać się m.in. na półkolonie z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji, wziąć udział w warsztatach w CK Zamek oraz zjechać ze stoku narciarskiego na Malcie. Wakacje zimowe rozpoczną się 27 stycznia i zakończą 9 lutego.

W ramach akcji "Zima w Zamku" na dzieci czeka szereg warsztatów/fot. CK Zamek
W ramach akcji "Zima w Zamku" na dzieci czeka szereg warsztatów/fot. CK Zamek

POSiR, czyli sportowe atrakcje

W tym roku Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zaprezentowały szeroką ofertę dla osób, które nie zamierzają spędzać ferii w domu. Rozpoczęły się zapisy na półkolonie dla dzieci i młodzieży w wieku od 7-13 lat. Zajęcia będą odbywać się w dwóch turnusach: od 27 do 31 stycznia oraz od 3 do 7 lutego. Bazą tegorocznych półkolonii jest kompleks sportowy na Chwiałce. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy grupowe, zajęcia z instruktorami, wyjścia na basen, jazdę na lodowisku oraz seanse kinowe.

Koszt jednego turnusu dla poznaniaków wyniesie 400 zł. Więcej zapłacą osoby mieszkające poza Poznaniem - 550 zł. Posiadacze Karty Rodziny Dużej mogą liczyć na zniżkę w wysokości 100 zł. W cenę wliczone zostały koszty posiłków.

Regulamin półkolonii dostępny jest na stronie: https://mos.poznan.pl/imprezy-cykliczne/akcja-zima/polkolonie/

Warsztaty w CK Zamek

Centrum Kultury Zamek zaprasza do wzięcia udziału w feriach z kulturą. Szeroka oferta warsztatów, projekcji filmowych i spektakli skierowana jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku. Dla przedszkolaków przewidziano zimową Strefę Zabawy i SeZamkowy Teatr. Dzieci ze szkół podstawowych będą mogły wziąć udział w warsztatach i zajęciach plastycznych, wokalnych i tanecznych. Osoby uzdolnione techniczne mogą natomiast wybrać zajęcia z robotyki i programowania z wykorzystaniem programu Lego Education. W planach jest również zabawa animacyjna oparta na języku migowym. 

Pełny harmonogram dostępny jest na stronie Centrum Kultury Zamek: https://ckzamek.pl/wydarzenia/5599-zima-w-zamku/

Szaleństwo na stoku Malta Ski

Fani sportów zimowych mogą wybrać się na stok narciarski na Malcie. Miejsce jest przygotowane zarówno dla amatorów, jak i dla osób o zaawansowanych umiejętnościach w jeździe na nartach i snowboardzie. Nad jeziorem Maltańskim znajdują się dwa obiekty: stok mały - o długości 30 metrów i niewielkim stopniu nachylenia oraz stok główny - 150 metrów długości, z dwoma wyciągami i dużym stopniem nachylenia.

Ponadto osoby dorosłe wraz z dziećmi, które zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi, mogą wybrać kurs dla początkujących. Lekcje z instruktorem odbywają się w trybie siedmiogodzinnej nauki, raz w tygodniu (zajęcia po 50 min).

Można wziąć również udział w kursie dla grupy wiekowej od 5 do 6 lat "Zuzia i Tomek". Lekcje odbywają się w 6-osobowych grupach. Oferta jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu.

Więcej informacji na stronie: https://maltaski.pl/

Ferie w Bramie Poznania

Dzieci mogą spędzić ferie na poszukiwaniu skarbów. Przygotowana przez Bramę Poznania gra miejska wiedzie tajemniczym szlakiem, który prowadzi do miejsc-symboli związanych z poznańskimi legendami. Na uczestników zabawy czekają różne zadania i instrukcje oraz nagrody. Na szlak można wybrać się w dowolnym momencie - od 27 stycznia, nie obowiązują żadne zapisy i bilety. Wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską.

Każde dziecko, które weźmie udział w grze miejskiej i przyjdzie do Bramy Poznania z folderem z poprawnym rozwiązaniem zagadek, otrzyma bezpłatną publikację "Koziołki, rury i czarcie ogony" z dziesięcioma legendami o Poznaniu. Książkę można znaleźć w punkcie informacyjnym Bramy Poznania.

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://bramapoznania.pl/event/157

Brama Poznania organizuje także cykl warsztatów dla dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach klimatycznych - wykonywać doświadczenia, robić przypinki z własnymi ekosymbolami i tworzyć prace plastyczne.

Zapisywać się można od 4 lutego, a koszty biletu wynoszą 10 zł od osoby.

Szczegóły na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie: https://bramapoznania.pl/events_cycle/11

Akcja Zima

W okresie ferii zimowych Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu (ul. Za Cytadelą 121) organizuje spotkania oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. 

W tym roku w ofercie są wyjścia do trzech poznańskich muzeów. W programie znalazły się także warsztaty artystyczne - taneczne, plastyczne, muzyczne i ogólnorozwojowe, prowadzone przez nauczycieli MDK nr 2 oraz instruktorów zewnętrznych. Nie zabraknie również atrakcji sportowo-rekreacyjnych i zajęć kulinarnych. Tym razem tematyka będzie oscylowała wokół regionalnych, miejskich i wielkopolskich tematów. Pojawi się również okazja do spotkania z autorami książek dla dzieci. Tak jak w latach ubiegłych,  zaplanowano zajęcia z policjantami, strażnikami miejskimi i ratownikami medycznymi. 

Ponadto Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu organizuje półkolonie dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Zajęcia będą się odbywać w dwóch turnusach: od 27 stycznia do 31 stycznia, a także od 3 lutego do 7 lutego, w godz. od 8:00 do 16:00. Cena półkolonii wynosi 170 zł.

Ferie na Winogradach

Dzieci z poznańskich Winograd będą mogły wybrać się na półkolonie zimowe organizowane przez ODK "Bajka" (Osiedle Wichrowe Wzgórze 124), ODK "Pod Lipami" (aleja Pod Lipami 108A), ODK "Słońce" (osiedle Przyjaźni 120) oraz ODK "Wiktoria" (osiedle Zwycięstwa 125). Uczestnicy zajęć przebywają pod opieką wychowawców. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach. Czas w godzinach od 7:30 do 8:00 i od 15:30 do 16:00 dzieci z obu grup spędzają wspólnie. 

Półkolonie będą odbywać się od 27 do 31 stycznia, a także od 3 do 7 lutego. Dzieci lub wnuki osób mieszkających na poznańskich Winogradach zapłacą 100 zł, a osoby spoza tego rejonu - 200 zł za jeden turnus. 

Półkolonie w Fair Playce

Czas ferii to moment odpoczynku dla uczniów, którzy na co dzień zmagają się z obowiązkami szkolnymi. Fair Playce Fitness (ul. Bożydara 10) zaprasza dzieci i młodzież do udziału w półkoloniach. Zajęcia będą odbywać się w godzinach od 7:30 do 17:00. Profesjonalna kadra trenerów i animatorów zadba o codzienne atrakcje. Poprzez zabawę organizatorzy pragną zachęcić dzieci do zdrowej aktywności, zadbać o ich prawidłowy rozwój fizyczny, a także pomóc odkryć nowe umiejętności i zarazić pasją do różnych dziedzin sportu. W programie znajduje się także bogata oferta gastronomiczna. 

Organizatorzy proponują dwa turnusy - od 27 do 31 stycznia, a także od 3 do 7 lutego. 

Szczegóły na stronie: https://www.fairplayce.pl/polkolonie-w-poznaniu

Ferie w zoo

Poznańskie zoo zaprasza dzieci i młodzież na coroczną przechadzkę - tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Zima z tygrysami i nie tylko". W programie przewidziano zwiedzanie wybiegów zwierząt, które nie zapadły w sen zimowy. Codziennie od 27 stycznia, o godzinie 11:00 i 13:00, spod bramy wejściowej zoo wyruszać będzie trzydziestoosobowa wycieczka, która zakończy się prelekcją nt. poznańskich tygrysów. 

Aby zapisać się na spacer, należy zadzwonić na numer 61 872 07 73. Oprowadzanie z opiekunem zwierząt jest w cenie biletu do zoo. 

Zima z książką

W ramach Akcji Zima od 27 stycznia do 7 lutego, w Bibliotece Raczyńskich dzieci będą mogły zapoznać się z twórczością pisarzy skandynawskich. W programie znalazło się czytanie i omawianie utworów takich autorów, jak: Astrid Lindgren, Pina Lindenbaum, Maria Parr, Hans Christian Andersen, Eva Susso, Åke Holmberg, Lotta Olsson, Ulf Stark, Rosie Lagercrantz, Åsa Lind, Martin Widmark oraz fragmenty baśni norweskich. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wydarzenie jest bezpłatne, a zapisy obowiązują w poszczególnych filiach Biblioteki Raczyńskich.

Atrakcje w czasie ferii zimowych przygotowało także Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Zaplanowane tam zajęcia dotyczyć będą przemian w modzie, inspirowanych bohaterami z kart "Quo vadis", "Krzyżaków""Rodziny Połanieckich" oraz trylogii Henryka Sienkiewicza. 

Ferie w Muzeum Narodowym

Na czas ferii Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało dla najmłodszych zajęcia połączone z warsztatami, zagadkami, a przede wszystkim dobrą zabawą. Będzie to doskonała okazja do twórczego spędzenia czasu - obcowanie z ciekawymi eksponatami, starymi zdjęciami, instrumentami muzycznymi oraz odkrywanie wojskowego świata. Zajęcia feryjne adresowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Będą odbywały się codziennie (start zawsze o godzinie 11.00) w Muzeum Narodowym w Poznaniu lub w jego oddziałach: Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz w Muzeum Etnograficznym. 

Na wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym i jego oddziałach obowiązują zapisy. Opłata za uczestnictwo wynosi 8 zł od dziecka. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.

Szczegóły na stronie: https://mnp.art.pl/ferie-w-muzeum/

Zima w Palmiarni Poznańskiej

W okresie ferii zimowych Palmiarnia Poznańska będzie dodatkowo otwarta w poniedziałki. Dzieci i młodzież, które czas ten spędzają w mieście, oprócz tradycyjnego zwiedzania mogą wybrać się na Wystawę Sztuki Afrykańskiej. Będzie tam można zobaczyć rzeźby, obrazy, biżuterię oraz ręcznie robione przedmioty przywiezione z podróży po Afryce. To prywatna kolekcja państwa Machów, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z wypraw.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Palmiarni Poznańskiej - https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/

KP