"Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" - wyjątkowa wystawa we wrześniu w Poznaniu

Centrum Kultury "Zamek" przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, jakim będzie wystawa poświęcona twórczości Fridy Kahlo. Obejmie ona ponad 200 prac. Oprócz obrazów meksykańskiej artystki oraz jej fotograficznych wizerunków, będą to także dzieła jej męża Diego Rivery, a także prace dwóch pochodzących z Polski, związanych z nimi artystek.

Wystawa Fridy Kahlo we wrześniu w Poznaniu - konferencja prasowa - grafika artykułu
Wystawa Fridy Kahlo we wrześniu w Poznaniu - konferencja prasowa

Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" będzie pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery. Prezentacja ich dorobku artystycznego zostanie wzbogacona o mało znany polski wątek w życiu artystów. Z jednej strony tworzą go bardzo bliskie relacje obojga z autorkami o polskim pochodzeniu - Bernice Kolko i Fanny Rabel, z drugiej - obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

- Wystawa prac Fridy Kahlo była naszym marzeniem od wielu lat. Pomysł, żeby zrobić pierwszą i jedyną w swoim rodzaju prezentację dzieł artystki w Polsce, wydawał się szalony, ale nie niemożliwy. Ogromnym wyzwaniem było pozyskanie prac artystki - mówi Anna Hryniewiecka, dyr. Centrum Kultury Zamek. -  Dużo czasu minęło, zanim udało nam się nawiązać kontakt z właścicielami kolekcji Gelmanów, do których należą bardzo znane prace Fridy Kahlo, dzieła Diego Rivery oraz najbardziej ikoniczne wizerunki fotograficzne artystki. Dwa lata temu podpisaliśmy umowę na wypożyczenie prac z tej kolekcji i rozpoczęliśmy współpracę z kuratorką wystawy, największą znawczynią sztuki Kahlo - dr Helgą Prignitz-Poda. Udało się nam także pozyskać prace Fridy z innych kolekcji. Jestem przekonana, że ta współpraca przyniesie pozytywny efekt i że ekspozycja będzie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w tym roku w naszym mieście i jedną z ważniejszych wystaw w Polsce.

Wystawa to - jak podkreśla dyr. Hryniewiecka - ogromne, skomplikowane, a także bardzo kosztowne przedsięwzięcie. W jego realizacji Centrum Kultury "Zamek" może liczyć na wsparcie miasta zarówno od strony promocyjnej, jak i finansowej. Od 2015 roku przyznano CK Zamek - w formie dotacji celowej - 830 tysięcy złotych na organizację wystawy.

- Ta wystawa ma ogromne znaczenie dla naszego miasta. Jest ona potwierdzeniem tego, że marzenia się spełniają. Trzeba tylko chcieć. Bez ponadprzeciętnego zaangażowania i pasji dyrektor Hryniewieckiej oraz pracowników CK zamek, na pewno by się to nie udało - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Liczymy na to, że mieszkańcy Poznania będą tłumnie odwiedzać wystawę. Oczywiście liczymy też na turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Na pewno warto, bo wystaw dzieł Fridy Kahlo na świecie i w Europie było niewiele.

Promocji wydarzenia w kraju i zagranicą służyć ma bogaty program wydarzeń towarzyszących, realizowany we współpracy z polskimi i mekskańskimi instytucjami, w tym z ambasadą Meksyku.

- Wystawy Fridy Kahlo miały miejsce w największych muzeach na świecie, m.in. Musée de l'Orangerie w Paryżu, rzymskim Kwirynale czy Ermitażu. Cieszymy się, że teraz zostanie zorganizowana w Poznaniu - mówi Alejandro Negrin, ambasador Meksyku w Polsce. - Kultura jest dla nas najważniejszym narzędziem dialogu na świecie. Dlatego zależy nam na tym, by wystawę zobaczyło jak najwięcej osób. Z tego względu rząd Meksyku objął patronatem honorowym to wydarzenie i opracował bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Program wystartuje w sierpniu tego roku, m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Obejmie on kursy o sztuce i kulturze Meksyku, wystawę fotograficzną "Diego i Frida: ukryty uśmiech", którą tworzą fotografie znanych artystów z epoki, a także cykl filmów "Meksyk Fridy Kahlo". Będzie też wydarzenie kulinarne, podczas którego będzie można poznać tradycyjne menu kuchni meksykańskiej z potrawami inspirowanymi przepisami Fridy Kahlo i Diego Rivery.

Sama wystawa, której wernisaż odbędzie się 27 września 2017 r. podzielona zostanie na kilka części. W Sali Wystaw zaprezentowane zostaną dzieła Kahlo i Rivery z kolekcji Jacques'a i Natashy Gelman z Meksyku. W Centrum Kultury Zamek będzie można zobaczyć powszechnie znane, wręcz ikoniczne prace Fridy Kahlo, takie jak: m.in. "Autoportret z naszyjnikiem", "Portret Diego Rivery" i "Autoportret MCMXLI". W sumie pokazanych zostanie prawie 40 dzieł Kahlo i Rivery oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40.

Bezpośrednio z Sali Wystaw będzie można przejść do specjalnie zbudowanego kameralnego kina, w którym wyświetlane będą filmy dokumentalne, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo oraz jej męża.

W zachodnim skrzydle Zamku zobaczymy zdjęcia Bernice Kolko - fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. A w kolejnej sali prace Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jej prace, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50., dokumentują otoczenie, w jakim żyła i tworzyła Frida Kahlo.

Idąc dalej, znajdziemy się w przestrzeni poświęconej "Wystawie Sztuki Meksykańskiej" w Polsce w 1955 roku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim życiu artystycznym w latach 50. XX wieku. Znalazły się na niej prace kluczowych XX-wiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany "La Mesa Herida" ("Zraniony stół"), który był największym obrazem kiedykolwiek namalowanym przez artystkę i ostatni raz widzianym właśnie wtedy w Polsce.

- Mam nadzieję, że wszyscy ci, którzy odwiedzą wystawę w Poznaniu, wyniosą z niej bardzo wiele - mówi Helga Prignitz-Poda, kuratorka wystawy. - Chciałabym, by wszyscy obiorcy wystawy zabrali ze sobą odwagę w sercach. Bo Frida Kahlo całym swoim życiem i pracą chciała nam tę ogwagę dawać. Jej obrazy są dla nas drogowskazami w tych niepewnych czasach. Dają też nadzieję, że można przezwyciężyć w życiu absolutnie największe przeszkody, tylko trzeba mieć wolę, żeby podążać za swoim talentem, sztuką i miłością.

Wystawę będzie można oglądać w Centeum Kultury zamek od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018. Towarzyszyć jej będą lekcje muzealne, wykłady, zwiedzania i warsztaty twórcze. 

joanna Żabierek/biuro prasowe

sieci społecznościowe