Gdzie i kiedy wyrzucić choinkę?

Co zrobić, jeśli świąteczne drzewko przestanie cieszyć oko, a zacznie brudzić, zrzucając coraz więcej igieł? W takiej sytuacji pozostaje już tylko pozbycie się choinki. Nie można jej jednak zwyczajnie wyrzucić na śmietnik. Trzeba ją najpierw pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika lub poczekać, aż całe drzewko odbiorą firmy wywożące odpady. Żywe i ukorzenione rośliny warto posadzić na większej przestrzeni, dając im tym samym drugie życie. 

Grafika przedstawia rysunki pojemników na odpady, choinek oraz sarny, a także informację tekstową o wyrzucaniu choinek. - grafika artykułu
Gdzie i kiedy wyrzucić choinkę?

Choinki wywożone są od początku stycznia. Odbiory drzewek potrwają do końca lutego (na każdym poznańskim osiedlu taką akcję zaplanowano raz w miesiącu). Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na wortalu Wszystko o odpadach, w zakładce Harmonogram odbioru lub w aplikacji Wywozik.

Odbiorowi podlegają tylko żywe drzewka. Osoby, które chcą, aby ich choinkę zabrała firma wywożąca odpady, powinny - we wskazanym w harmonogramie terminie - wystawić ją przed nieruchomością (zabudowa jednorodzinna) lub pozostawić w miejscu gromadzenia odpadów (zabudowa wielorodzinna). Odebrane rośliny zostaną rozdrobnione i trafią do biokompostowni, gdzie zostaną przetworzone zgodnie z ich przeznaczeniem. 

Drzewka muszą być pozbawione ozdób, ziemi i doniczki. Te należy wyrzucić do odpowiednich pojemników lub worków. Choinki w doniczce oraz z ziemią nie podlegają odbiorowi.

Świąteczne drzewko, po jego uprzednim rozdrobnieniu, można także wrzucić do pojemnika na bioodpady lub przechowywać w przydomowym kompostowniku. 

Rozdrobnioną choinkę można też zawieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) - Gratowiska, gdzie zostanie odebrana jako odpad biodegradowalny i trafi do biokompostownii. Adresy, godziny otwarcia i informacje o rodzaju odpadów, które przyjmują punkty znajdują się na stronie Wszystko o odpadach

Osoby, które miały w domu żywe drzewko w doniczce, a teraz chcą mu dać drugie życie, mogą wziąć udział w akcji Fortu V. Jej celem jest wspólne zalesienie miejskiego parku. Aby przekazać roślinę, wystarczy zgłosić się do pomysłodawców akcji: Fort V, ul. Lechicka 23, Poznań, tel. 537 648 947. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na Facebooku lub stronie Poznan.pl

AJ/ WGK

sieci społecznościowe