Główne wejście "Marcinka" odzyskało pierwotny wygląd

Trwa remont gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zwanego potocznie "Marcinkiem".

Galeria zdjęć z odnawiania Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 - grafika artykułu
Główne wejście "Marcinka" odzyskało pierwotny wygląd fot. PIM

- To kolejny zabytkowy budynek szkolny w Poznaniu, który odzyskuje blask. Odnowa  prowadzona jest pod nadzorem konserwatorskim. Cel inwestycji to przywrócenie pierwotnego stanu architektonicznego oraz zabezpieczenie murów przed niekorzystnym działaniem środowiska - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

FILM

- W grudniu zakończyła się renowacja portalu wejścia głównego i schodów na północnej ścianie szkoły. Z kolei na wschodniej trwają prace związane z drenażem i izolacją ścian fundamentowych, co pozwoli zabezpieczyć budynek przed wilgocią - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Główne wejście odzyskało dawny blask dzięki usunięciu przebarwień i zanieczyszczeń oraz uzupełnieniu ubytków. Skruszona zaprawa między cegłami została usunięta, a fugi - uzupełnione. Udrożniona jest już również kanalizacja ogólnospławna. W tym roku remont przejdą jeszcze pomieszczenia piwniczne, elewacja wschodnia i ogrodzenie szkoły.

Przed inwestycją elewacja budynku z 1903 roku była w wielu miejscach zniszczona, łatwo można było dostrzec ubytki w cegłach, gzymsach i zaprawie, odpadający tynk, a także ślady wandalizmu (napisy na ścianach). Aktualnie część murów jest już oczyszczona, naprawiona i zabezpieczona przed działaniem wody za pomocą specjalistycznych preparatów.

RB, PIM

sieci społecznościowe