PBO22: Ostatnie dni głosowania

Jeszcze tylko kilka dni można oddawać głosy w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Czas na to jest do piątku, 22 października (do godziny 12 w południe). Do wydania są aż 22 mln zł, czyli o milion więcej niż rok temu. Wprowadzono też zmiany w zasadach głosowania.

Poznańska uchwała krajobrazowa

Trwają intensywne prace nad projektem uchwały krajobrazowej, która pomoże uporządkować przestrzeń publiczną stolicy Wielkopolski. Na początku roku do dokumentu można było zgłaszać uwagi. Zostały one rozpatrzone, a część z nich uwzględniono w aktualnych zapisach. Teraz projekt uchwały zostanie ponownie wyłożony do publicznego wglądu.

Rocznica śmierci Cyryla Ratajskiego

19 października 1942 r. zmarł Cyryl Ratajski, były prezydent Poznania. W 79. rocznicę śmierci wybitnego Wielkopolanina kwiaty na jego grobie złożył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

Poznański Wolontariusz Roku 2021

Miasto Poznań po raz kolejny chce docenić osoby angażujące się w działania społeczne. Ruszyły zgłoszenia do XXI edycji konkursu Poznański Wolontariusz Roku - każdy może zaproponować swoich kandydatów do tego tytułu. 

Monitoring wirusa SARS-CoV-2 w kanalizacji

Miasto Poznań podpisało porozumienie, dzięki któremu uruchomiona zostanie platforma monitorująca mRNA wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Pozwoli to lepiej określić, ile mieszkańców i mieszkanek miasta jest chorych na COVID-19. 

Rekordowy poznański półmaraton

Rekordem trasy i Polski wśród kobiet zakończył się poznański półmaraton. Zawrotne tempo biegaczy i ponad 1000 debiutantów na trasie dowodzi, że impreza PKO Poznań Półmaraton powróciła w wielkim stylu.

Nowy Strzeszyn z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro

W stolicy Wielkopolski po raz 23. przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Trafiła ona do Pracowni Insomia za projekt kolejnego etapu budowy osiedla "Nowy Strzeszyn". Zdaniem jurorów koncepcja pozwoliła na powstanie miejsca, w którym człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii. W tym roku zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je: PL.architekci za "Dom Rozcięty" oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych "Trójpole".

Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii

Wzrost zachorowań na COVID-19 i niepewna sytuacja z tego wynikająca może budzić duży niepokój. Poznanianki i poznaniacy potrzebujący konsultacji psychologicznej w tym trudnym czasie mogą z niej skorzystać bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Udostępniamy numery telefonów i adresy mailowe specjalistów gotowych udzielić pomocy. [Database of persons ready to provide psychological support - on a remote basis and free of charge for people in crisis arising from coronavirus pandemic].

Rondo Rataje - zmiany w rejonie ul. Serafitek

Trwa przebudowa odcinka ul. Krzywoustego między rondem Rataje a mostem Królowej Jadwigi, prace toczą się również na samym rondzie. W poniedziałek, 18 października, wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu w rejonie ul. Serafitek, które umożliwią kontynuację robót.

Przerwa w dostawie wody na Naramowicach

Ze względu na prace wodociągowe związane z budową trasy tramwajowej na Naramowice, wystąpiła konieczność wyłączenia wody w rejonie ulic Błażeja, Bogusza, Budzisława i Naramowickiej. W celu zminimalizowania niedogodności dla mieszkańców, większość prac przeprowadzona zostanie w godzinach nocnych.

Weekend w Poznaniu

Kolejny weekend pełen wrażeń w Poznaniu. Nie zabraknie wydarzeń sportowych, spektakli, koncertów oraz atrakcji dla najmłodszych. Biegacze zmierzą się w 13. PKO Poznań Półmaraton, a najmłodsi adepci tego sportu w biegu na 100 metrów. Seniorzy będą mogli wybrać się na "Jesienne Przechadzki", w ramach których podążą śladami kin przedwojennego Poznania, a miłośnicy aktywności fizycznej na Poznań Sport Expo 2021.  

Energia i klimat w miastach XXI wieku

Jak duże jest znaczenie energii w miastach w XXI wieku? Jakie globalne i lokalne wyzwania czekają spółki energetyczne? Czy inteligentne oświetlenie przestrzeni miejskiej to przyszłość czy teraźniejszość? Jakie kroki podejmować w obliczu zmian klimatu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczestnicy konferencji "Energia i klimat w miastach XXI wieku", odbywającej się w ramach Targów POLECO 2021. Wydarzenie oficjalnie otworzył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.  

Imieniny ulicy Św. Marcin

Po raz drugi Imieniny Ulicy Św. Marcin odbywać będą się w cieniu pandemii Covid-19. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiczne, organizator corocznych atrakcji - Centrum Kultury Zamek, postanowił zrezygnować z wydarzeń mogących gromadzić jednorazowo zbyt dużą liczbę osób, takich jak: korowód św. Marcina, uroczyste przekazanie kluczy do miasta czy koncert finałowy. W zamian zaplanowano m.in. czterodniowy Kiermasz Świętomarciński.

Handel przy cmentarzu

Od 28 października do 1 listopada, na parkingu przed cmentarzem na Junikowie odbywać się będzie kiermasz handlowy. Chętni wystawcy mogą zgłaszać się już teraz do spółki Targowiska.

Strona 1 2 748