Górny Taras Rataj - zmiany w organizacji ruchu

W niedzielę rano rusza kolejny, piąty już etap prac na skrzyżowaniu Żegrze/Inflancka/Kurlandzka. W związku z tym pasażerów autobusów oraz kierowców czekają zmiany.

To już ostatnie etapy prac na Górnym Tarasie Rataj
To już ostatnie etapy prac na Górnym Tarasie Rataj

W niedzielę (11 sierpnia) zamknięty zostanie przejazd z ulicy Kurlandzkiej (od strony os. Orła Białego) w kierunku ulicy Inflanckiej (w kierunku os. Armii Krajowej) i w kierunku ulicy Żegrze. Tego dnia oraz w poniedziałek autobusy będą kursować zmienionymi trasami.

Pojazdy linii 152, 174 i 184 w kierunku ronda Rataje będą jechać: od przystanku "Os. Orła Białego" ulicami Obodrzycką, łącznikiem między ul. Obodrzycką a piekarnią "Fawor", rondem Żegrze i ulicą Zegrze do ulicy Inflanckiej. Pomijać będą przystanek "Os. Orła Białego II", zatrzymując się na trasie objazdu na przystankach "Os. Orła Białego III", "Obodrzycka/Orbit" (przystanek stały na ul. Obodrzyckiej) i "Rondo Żegrze" (przystanek tymczasowy przy stacji benzynowej).

Autobusy linii 165 i 245 w kierunku ronda Rataje i Mogileńskiej pojadą od przystanku "Warowna" ulicami Obodrzycką i łącznikiem między ul. Obodrzycką a piekarnią "Fawor" do ronda Żegrze, zatrzymując się na trasie objazdu na przystankach "Obodrzycka/Orbit" (przystanek tymczasowy za skrętem z ul. Obodrzyckiej w prawo w kierunku ronda Żegrze) i "Rondo Żegrze" (przystanek tymczasowy przy stacji benzynowej). Następnie autobusy linii 165 pojadą od ulicy Inflanckiej stałą trasą, a autobusy linii 245 kontynuować będą jazdę - również po stałej trasie - ulicą Żegrze. Autobusy linii 245 kursować będą zmienioną trasą w noce 11/12 sierpnia i 12/13 sierpnia.

Przystanek "Obodrzycka/Orbit" w kierunku os. Orła Białego zostaje tymczasowo przeniesiony na ul. Unii Lubelskiej za skręt z ul. Obodrzyckiej (w kierunku ronda Żegrze) i będzie obowiązywał tylko dla linii 165 i 245. Przystanek "Os. Orła Białego II" w kierunku Żegrza będzie nieczynny.

W poniedziałek, 12 sierpnia, od godziny ok. 10.30 na kilku skrzyżowaniach Górnego Tarasu Rataj ruch będzie czasowo sterowany ręcznie, a na rondzie Żegrze zostanie włączona testowo sygnalizacja świetlna. Będzie to miało związek z przejazdem technicznym tramwajów po nowym torowisku. Chodzi o skrzyżowania: ul. Chartowo z ul. Wiatraczną, ul. Żegrze z ul. Bobrzańską oraz ul. Żegrze z ul. Kurlandzką i Inflancką. Na ostatnim z nich trwają roboty związane z remontem nawierzchni jezdni, prowadzone na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich - skoordynowane z  przebudową trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj. 

Działanie sygnalizacji świetlnej na rondzie Żegrze - po jej obserwacji podczas pierwszych prób -  zostało zoptymalizowane. W poniedziałek po raz pierwszy będzie mogło zostać sprawdzone w ruchu z udziałem tramwajów. 

Ostatni etap prac - już w środę

W środę, 14 sierpnia, ruszy ostatni etap prac na skrzyżowaniu Żegrze/Inflancka/Kurlandzka. Potrwa do poniedziałku, 19 sierpnia. W tym czasie ponownie zostanie całkowicie zamknięty przejazd z ulicy Kurlandzkiej (od strony os. Orła Białego) w ulicę Inflancką (w kierunku os. Armii Krajowej), wyłączony będzie także skręt z ulicy Żegrze od strony os. Stare Żegrze w lewo w ulicę Kurlandzką.

Autobusy linii 152, 165, 174 i 184 jadące w kierunku ronda Rataje będą wjeżdżać na jezdnię ulicy Inflanckiej pod prąd. Autobusy linii 245, od nocy 14/15 sierpnia do nocy 19/20 sierpnia, jadąc w kierunku Starołęki, pojadą ulicą Żegrze do ronda Żegrze. Następnie zawrócą i dojadą do ul. Kurlandzkiej i dalej pojadą trasą bez zmian.

AW