Imieniny patronów Poznania

Koncerty, wieczorne zwiedzanie katedry i parada - to tylko niektóre atrakcje, które uświetnią tegoroczne obchody Imienin Patronów Poznania i Katedry Poznańskiej - świętych Piotra i Pawła.

Widok na most Jordana, w tle Katedra Poznańska. - grafika artykułu
Imieniny patronów Poznania, fot. fotoportal.pl/toffif

Imieniny Patronów Miasta są świętem wszystkich poznanianek i poznaniaków. Podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy świętować będą na Ostrowie Tumskim i Śródce. Obchody odbędą się w weekend (od 24 do 26 czerwca) poprzedzający imieniny świętych Piotra i Pawła. Na uczestników czekają wystawy, spacery, oprowadzania, gra terenowa, pokaz filmowy czy występy artystyczne. Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci i całych rodzin.

W piątek, o godz. 20 na placu przed katedrą na Ostrowie Tumskim rozpocznie się wieczorne oprowadzanie po tym niezwykłym kościele. Będzie to okazja do odkrycia intrygującego świata średniowiecznych wyobrażeń podczas spaceru po gotyckim wnętrzu świątyni. Uczestnicy dowiedzą się m.in. tego, co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka. Obowiązują wejściówki (do odbioru na pół godziny przed spacerem na placu przed katedrą). Liczba miejsc ograniczona. 

Imieniny patronów to także wydarzenia skierowane do najmłodszych poznaniaków. Jednym z nich są warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat, pt. "Najstarsza polska katedra i jej Patroni".  Zajęcia rozpoczną się w sobotę o godz. 12:00. Spotkanie przy kościele NMP na poznańskim Ostrowie Tumskim. 

Tego samego dnia, o godz. 16:00  w amfiteatrze Bramy Poznania odbędzie się kilkuczęściowy koncert. Rozpocznie go występ grupy Rock and Fire (ta część będzie upamiętnieniem 140 rocznicy otwarcia Szkoły Domowej Pracy Kobiet w Kórniku). Później na scenie będzie można usłyszeć młodych, utalentowanych absolwentów śródeckich szkół muzycznych, Aleksandrę Idkowską, Oliwię Smuszkiewicz oraz Kacpra Kolasińskiego, którzy swoimi sukcesami udowadniają, że marzenia się spełniają. Koncert zakończy występ Leszka Dworniczaka i Włodka Wargockiego. Duet zaprezentuje wspólny projekt "Leśmian intymnie".  Publiczność usłyszy urozmaicone aranżacje wierszy: "W malinowym chruśniaku", "Tango", "Tam na rzece...", "Noc bezsenną", "Usta i oczy" czy "Powrót".

W niedzielę o godz. 12:00 na placu przed słynnym muralem będzie można usłyszeć Hejnał Śródecki. Jak wyjaśniają organizatorzy, w dawnych czasach każde szanujące się miasteczko miało swój ratusz i hejnalistę. Sądzimy, że podobnie było również na Śródce, która do 1800 r. była najmniejszym miastem Wielkopolski. Nawiązując do tej tradycji młody artysta, Jacek Pupka, w 2021 r. napisał Hejnał Śródecki. Kompozycję na dwie trąbki zagrają Mateusz Cofta i Benedykt Cofta - mówią organizatorzy. Po występie będzie można zajrzeć do pobliskiej restauracji, gdzie odbędzie się premierowy pokaz filmu "Śródka jaką pamiętam". 

Także w samo południe rozpocznie się gra terenowa dla całych rodzin "Połącz kropki, czyli kilka ciekawostek o średniowiecznym grodzie na Ostrowie Tumskim". Wyzwanie polega na znalezieniu ścieżki wytyczonej na ulicach przez specjalne medaliony. Zadaniem jest odpowiedzenie poprawnie na pytania i odgadnięcie hasła. Plansze do gry można pobrać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci lub ze strony internetowej muzeum.

Z kolei o godz. 15:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego odbędzie  się oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Henryk Stażewski. Reliefy 1960 - 1970". Stażewski uchodzi za najwybitniejszego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej w sztuce polskiej. Prezentowane na wystawie 32 reliefy pochodzą z prywatnych polskich kolekcji.  

Obchody imienin patronów miasta zakończy "Show Parade"  w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Pawła Joksa. Początek parady o godz. 18:00 przy muralu, stamtąd korowód przejdzie ulicami Śródki na most Jordana. 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak aby zobaczyć wystawy w Genius loci, Akademii Lubrańskiego i Brama Poznania trzeba wykupić wejściówkę do muzeów.  

To tylko część wydarzeń przygotowanych dla mieszkańców. Szczegółowy program można znaleźć na Facebooku. 

Imieniny świętych Piotra i Pawła wypadają 29 czerwca. Tego dnia odbędzie się suma odpustowa w katedrze poznańskiej i uroczysta sesja Rady Miasta Poznania. 

W średniowieczu patronów wybierano nie tylko nowo narodzonym dzieciom, ale także cechom, bractwom czy właśnie miastom. Patronami Poznania są widoczni na herbie stolicy Wielkopolski święci apostołowie Piotr i Paweł. Poznań swoich patronów zawdzięcza katedrze, która jako najstarszy kościół na ziemiach polskich miała ten przywilej, że mogła przyjąć tego samego patrona co katedra rzymska.

Projekt współfinansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania. Organizatorzy: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Rezerwat Archeologiczny Genius loci, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego, Fundacja Zakłady Kórnickie, Partnerzy: Muzyka w Katedrze, Parafia Polskokatolicka Św. Kazimierza, Konimpex Invest, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Restauracja Do Środka, Lody Chwaliszewo, Centrum Ogrodnicze Ogród Zawady. 

JZ