INICJATORY 2018 rozdane

Kapituła konkursowa wyłoniła pięć najlepszych inicjatyw, realizowanych na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Zwycięzców poznaliśmy w sobotę w samo południe podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym

Kapituła wyłoniła zwycięzców w pięciu kategoriach - grafika artykułu
Kapituła wyłoniła zwycięzców w pięciu kategoriach

Inicjatory to konkurs, który powstał, by promować inicjatywy pozarządowe oraz wyróżnić najlepsze projekty realizowane dla Poznania i jego mieszkańców. Do rywalizacji mogły zgłaszać się organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne.

Kapituła wyłoniła zwycięzców pięciu kategoriach: "Zdrowie", "Kultura", "Sport", "Środowisko" i "Edukacja". Podczas sobotniej gali w imieniu prezydenta Poznania nagrody wręczyli Stanisław Tamm, sekretarz miasta i Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, przewodnicząca kapituły konkursowej.

W kategorii "Zdrowie" kapituła przyznała nagrodę Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "ŻURAWINKA - twórcom projektu "Paszport życia". To aplikacja, dzięki której osoby z porażeniem mózgowym mogą łatwiej komunikować się z otoczeniem, gdy w pobliżu nie ma ich opiekunów.

W kategorii "Kultura" sędziowie docenili prowadzony przez Stowarzyszenie Zielona Grupa i działający na Dębcu Dom Sąsiedzki, czyli otwartą przestrzeń wspólną dla mieszkańców Poznania - niezależnie od ich wieku, światopoglądu czy umiejętności.

W kategorii "Sport" kapituła przyznała zwycięstwo Fundacji RunPoland.org - organizatorom Poznańskiego Biegu Niepodległości, imprezy, podczas której 25 tysięcy biegaczy pokonało dystans 10 km, by uczcić stulecie niepodległości Polski.

STARtownia STARomiejska zwyciężyła w kategorii "Edukacja". To Centrum Inicjatyw Lokalnych, które powstało na Starym Mieście i służy jego mieszkańcom, umożliwiając m.in.: realizację ich pomysłów i inicjatyw. Stworzyła je Fundacja Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji KREATYWATOR  

W kategorii "Środowisko" kapituła doceniła Po-Dzielnię - miejsce stworzone przez Stowarzyszenie Po-Dzielnia we współpracy z Fundacją Pro Terra. Można w nim oddać niepotrzebne przedmioty, zabrać te, których się potrzebuje i nadać nowe życie starym meblom czy ubraniom.

Dodatkową kategorię stanowi Nagroda mieszkańców - w niej zwycięzcę w głosowaniu wybrali sami poznaniacy. W tym roku zwyciężył projekt "5 Zmysłów" Stowarzyszenia Edukacyjnego MCA - cykl warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, których tegoroczna edycja poświęcona jest tematyce wolności.

Kapituła przyznała również liczne wyróżnienia we wszystkich kategoriach.

AW

sieci społecznościowe