Innowacyjna rehabilitacja w POSUM

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych uruchamia telerehabilitację kardiologiczną. Dzięki innowacyjnemu systemowi pacjenci będą mogli trenować w domu - bezpiecznie i pod kontrolą lekarza.

Zdjęcie: kobieta ubrana na czarno, w maseczce, ćwiczy na rowerze treningowym, u pasa ma urządzenie monitorujące - grafika artykułu
Zaprogramowanym sesjom rehabilitacyjnym będzie towarzyszyć ocena częstości rytmu serca, ciśnienia i EKG

Propozycja POSUM pozwala na dostęp do rehabilitacji kardiologicznej tym pacjentom, którzy wcześniej nie mogli z niej korzystać z powodu różnorodnych barier takich jak brak czasu, zbyt dużą odległość od specjalisty czy też konieczność zachowania dystansu społecznego.

- Rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna - podkreśla dr Izabela Panowicz, koordynatorka Dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej w POSUM. - Udział w niej poprawia rokowania pacjentów, wydłuża ich życie, zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnego incydentu wieńcowego, np. zawału serca. Program, który rozpoczynamy, jest więc bardzo potrzebny - szczególnie teraz, podczas pandemii, liczymy na to, że możliwość przeprowadzania treningów w domu zmniejszy poziom obaw pacjentów i ich lekarzy przed podjęciem rehabilitacji.

Aby wziąć udział w programie, trzeba uzyskać skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM. Tam pracownicy ośrodka - po konsultacji, odpowiednich badaniach i teście wysiłkowym - zakwalifikują pacjenta do konkretnego modelu rehabilitacji. Pierwsze kilka dni obejmują wprowadzenie. W tym czasie pacjenci jeszcze w oddziale będą uczyć się obsługi urządzeń i przechodzić treningi wydolnościowe pod okiem specjalistów, którzy następnie zaprogramują dla nich indywidualne sesje rehabilitacyjne. 

Każdemu uczestnikowi programu zostaną wypożyczone urządzenia medyczne monitorujące trening. Przy ich pomocy będzie mógł ćwiczyć w domu, w odpowiedniej dla siebie formie i czasie. Marsz, bieg, jazda na rowerze, nordic walking czy gimnastyka - zalecane przez lekarza zadania będą dostosowane do potrzeb i preferencji pacjenta. 

Zaprogramowanym sesjom rehabilitacyjnym będzie towarzyszyć ocena częstości rytmu serca, ciśnienia i EKG. Te dane będą zbierane przez urządzenia i na bieżąco przekazywane do specjalistów w POSUM. Dzięki ciągłemu monitoringowi aktywności fizycznej, trening będzie bezpieczny, a jego parametry - dostosowane do możliwości pacjenta. Taka forma pozwoli też na kontrolę postępów rehabilitacji.

Równocześnie z programu telerehabilitacji w POSUM może korzystać 20 osób. Cały cykl trwa 24 dni.

AW

sieci społecznościowe