IV Forum Rozwoju Miast

Czy wizja przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu jest osiągalna? Czy mogą w tym pomóc edukacja i wsparcie nowoczesnych technologii? Jaka jest rola mieszkańców w budowaniu bezpieczeństwa? Kwestie te zostaną poruszone podczas IV Forum Rozwoju Miast, które odbędzie się 4-5 listopada. Ze względu na aktualną sytuację, tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się online. 

Logo, na którym znajduje się napis: Forum Rozwoju Miast (biały napis na czerwonym tle). - grafika artykułu
IV Forum Rozwoju Miast odbędzie się 4-5 listopada

Pierwotnie Forum Rozwoju Miast miało odbyć się 21-22 października. Wydarzenie musiało jednak zostać przełożone. Powodem zaistniałej sytuacji była nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii. We wprowadzonej na terenie powiatu poznańskiego oraz miasta Poznania strefie czerwonej obowiązywał całkowity zakaz organizacji targów, wystaw i konferencji, również wirtualnych. Zapis ten został jednak zmieniony. Wprowadzona nowelizacja dopuszcza konferencje online. 

IV Forum Rozwoju Miast odbędzie się 4-5 listopada. Zaproszenie do dyskusji przyjęli m.in. specjaliści z Wiednia, Tallina, Jyväskylä, Bilbao, Eindhoven, Amsterdamu, Berlina, Kopenhagi, Oslo, Bolonii i Londynu. Wątkiem przewodnim tegorocznego forum jest wizja miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, a także rola mieszkańców w budowaniu miast zdrowych, odpornych i integrujących lokalną społeczność. Prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie: czy do tworzenia miasta przyjaznego są potrzebne konkretne kompetencje oraz które z nich są kluczowe? 

- Czas epidemii zmusił wszystkich do dostosowania się niemalże z dnia na dzień do nowej rzeczywistości, jaką dała nam pandemia koronawirusa. Zmienił się stosunek mieszkańców i włodarzy do przestrzeni publicznej, transportu publicznego czy też relacji społecznych. Z pewnością zostanie to odzwierciedlone w planowaniu większości rozwiązań funkcjonujących w miastach.Warto o tym podyskutować w gronie międzynarodowych specjalistów, ponieważ nigdy wcześniej wymiana doświadczeń nie była tak budująca i potrzebna - mówi Iwona Matuszczak - Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Warto dzisiaj dyskutować o ciekawych wątkach, żeby mieć właściwą receptę na przyszłe wyzwania w rozwoju miast. Dyskusja osób bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze oraz kształcenie dzieci i młodzieży w wielu europejskich miastach z pewnością będzie interesujące nie tylko dla samorządowców.

Ze względu na ograniczenia związane z Covid-19 spotkania z prelegentami będą się odbywać online. 4 listopada wykłady i spotkania będą poświęcone zagadnieniu "Bezpieczne ulice", natomiast 5 listopada mówcy pochylą się nad tematem "Kompetencje XXI wieku". Wydarzenie będzie tłumaczone na język angielski oraz język migowy.

Międzynarodowa konferencja to okazja do wymiany wiedzy, dobrych praktyk i rozwiązań stosowanych w Polsce i miastach całej Europy. Prelegenci Forum Rozwoju Miast to eksperci, praktycy, pasjonaci i aktywiści działający na rzecz budowania dobrych miast do życia. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Wystarczy się zarejestrować. Na stronie Forum Rozwoju Miast dostępne są szczegółowy program i sylwetki prelegentów. 

AJ