Jak będzie wyglądać ulica Kościelna?

Dużo spójnej i przemyślanej zieleni, bezpieczne trasy dla pieszych i rozwiązania, które zapewnią naturalną retencję - to najważniejsze założenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej rewaloryzacji ulicy Kościelnej. Projektanci mogą zgłaszać swoje oferty do 24 marca.

Na zdjęciu ulica Kościelna, widać wnętrze zieleńca, ławki, w tle stacja benzynowa - grafika artykułu
Projekt będzie również uwzględniać rozwiązania zwiększające naturalną zdolność do retencji

Przestrzeń między jezdniami ulicy Kościelnej ma zmienić się w spójny, funkcjonalny i estetyczny zieleniec oraz miejsce rekreacji dla mieszkańców Jeżyc. Aby tak się stało, konieczne jest opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej. Miasto ogłosiło przetarg w tej sprawie.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie trzech koncepcji, a następnie przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego na podstawie jednej z nich. 

Głównym zadaniem projektantów będzie stworzenie zieleńca wraz z funkcjami towarzyszącymi oraz umożliwienie bezpiecznej komunikacji pieszej zarówno wzdłuż terenu zieleni jak i pomiędzy obszarami podzielonymi ul. Św. Wawrzyńca - skwerem im. Marii Paradowskiej i skwerem im. Haliny Szwarc. 

Projekt będzie również uwzględniać rozwiązania zwiększające naturalną zdolność do zatrzymywania wody w gruncie. Zgodnie z wytycznymi zaprojektowany ma zostać hybrydowy system retencjonujący. W jego skład wchodzą: podziemne zbiorniki, pompownia wód opadowych, separator substancji ropopochodnych, zbiorniki retencyjno-infiltracyjne oraz pasaże roślinne zasilane wodami opadowymi wraz z infrastrukturą je doprowadzającą. 

To nie pierwszy przetarg, jaki Miasto ogłosiło na wykonanie dokumentacji dotyczącej zagospodarowania ulicy Kościelnej. Wcześniejszy, ogłoszony w 2018 roku opierał się na koncepcjach, jakie przygotowali laureaci konkursu studenckiego.  

- Propozycje studentów były bardzo ciekawe, jednak na etapie opracowywania dokumentacji projektowej okazały się niemożliwe do realizacji - podkreśla Weronika Sińska-Mikuła, kierownik Oddziału projektów śródmiejskich Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. - Ponadto zależało nam na tym, by w jak najszerszym stopniu uwzględnić kwestie związane z retencją wody. W związku z tym wykorzystanie koncepcji z 2018 roku byłoby trudne. To ważny teren w centrum miasta, który na pewno będzie ciekawym wyzwaniem dla projektantów. 

Wykonawca będzie musiał uzyskać wszystkie wymagane uzgodnienia, zgody i decyzje umożliwiające prowadzenie w przyszłości prac budowlanych. Zadanie realizowane jest we współpracy ze Sp. Aquanet Retencja. Oferty można składać do 24 marca.

AW