Kawka Bis - spotkanie z mieszkańcami Naramowic

Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne? Ile może ono wynieść? Jakie dokumenty są potrzebne? Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź w czwartek - podczas spotkania dotyczącego nowych zasad przyznawania dotacji w programie Kawka Bis. Urzędnicy wyjaśnią również zapisy uchwały antysmogowej.

Spotkania promujące działania na rzecz poprawy jakości powietrza odbywały się już w ubiegłym roku w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. - grafika artykułu
Spotkania promujące działania na rzecz poprawy jakości powietrza odbywały się już w ubiegłym roku w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Celem programu Kawka Bis jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno czy brykiety. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie na likwidację pieców i kotłów, które są nimi opalane oraz zastępowanie ich np. ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym czy instalacją fotowoltaiczną.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 16 stycznia o godz. 17:00, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 na osiedlu Władysława Łokietka 104. Będzie to okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP o obowiązujących w tej edycji Kawki Bis zasadach. 

Największą zmianą jest wysokość maksymalnej dotacji. W latach ubiegłych mieszkańcy mogli korzystać z dofinansowania do 6 tys. zł. Teraz kwota ta może wynieść 12 tys. zł, a nawet 15 tys. zł, w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci pomp ciepła lub paneli fotowoltaicznych. Ponadto poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80 proc. kosztów, jak dotychczas, lecz 100 proc. Na Kawkę Bis przeznaczono także więcej pieniędzy. Na cele związane z programem zabezpieczono 10 mln zł, czyli pięciokrotnie więcej niż w poprzedniej edycji.

W trakcie czwartkowego spotkania pracownicy urzędu miasta wyjaśnią również zapisy, obowiązującej od maja 2018 roku, uchwały antysmogowej, a przedstawiciele PGNiG przedstawią warunki przyłączenia budynków do instalacji gazowej.

JZ

sieci społecznościowe