Kejtrówka i "Latające psy"

Pokazy psów pasterskich, liczne prelekcje, nauka pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, porady behawiorystów - to tylko część atrakcji, jakie czekają na poznanianki i poznaniaków już w najbliższy weekend, podczas tegorocznej Kejtrówki. Tradycyjnie już podczas wydarzenia pojawią się "latające psy". Po raz pierwszy poza Stanami Zjednoczonymi czworonogi z całego świata powalczą o tytuł World Champion dogfrisbee World Finals USDDN Polska 2022.

Na zdjęciu kobieta z dyskiem i skaczący do niego pies, w tle drzewa i rośliny - grafika artykułu
Jak zwykle podczas Kejtrówki będzie można zobaczyć pokazy dyscypliny sportowej dogfrisbee

Tegoroczna Kejtrówka odbędzie się 17 i 18 września, w godzinach 10:00-18:00 w parku Cytadela, na polanie pod Dzwonem Pokoju. Ten tradycyjny poznański piknik edukacyjny dla właścicieli i miłośników psów organizowany jest w ramach miejskiego programu "Kejter też poznaniak".

- Jak zwykle przygotowaliśmy wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - zapewnia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Kejtrówka zawsze łączyła dobrą zabawę z edukacją. W tym roku również tak się stanie. Kluczowym tematem jest odpowiedzialna adopcja, chipowanie i obowiązek sprzątania nieczystości po swoich pupilach. Będzie można skorzystać z porad psich behawiorystów, porozmawiać z lekarzem weterynarii czy specjalistą kynoterapii, a także wziąć udział w licznych konkursach czy obejrzeć z dziećmi przedstawienie teatralne. Zapraszamy - w weekend każdy miłośnik psów znajdzie tu coś dla siebie. 

Podczas pikniku w punkcie informacyjnym poznańskiego Schroniska dla zwierząt będzie można dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnej adopcji oraz poznać korzyści, jakie niesie zachipowanie psa. Będzie można też zaktualizować dane rejestrowe poznańskich kejtrów i ich właścicieli - to bardzo ważne, bo dzięki nim można łatwiej odnaleźć zagubione zwierzę. W punkcie straży miejskiej mundurowi podpowiedzą, jak zgodnie z prawem korzystać z psem z terenów parkowych i wybiegów i jak sprzątać po nim nieczystości. Rozdawane będą również poradniki kejtrowe oraz woreczki na psie odchody.

Przez cały czas trwania Kejtrówki liczne punkty fundacji prozwierzęcych promować będą swoją działalność oraz odpowiedzialną adopcję. Wśród zaplanowanych atrakcji są także pokazy psów pasterskich zaganiających owce, psów policyjnych i ratowniczych ochotniczej straży pożarnej oraz pokazy psich zaprzęgów, a także sportowych dyscyplin dogfrisbee oraz FlyBall. Specjaliści opowiedzą o kynoterapii w terapii sensorycznej i wyjaśnią, jak kejter może pomóc osobie z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy pikniku poznają tajniki pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, dowiedzą się, jak skutecznie przywołać pupila i jak mogą się objawiać problemy separacyjne kejtra. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat pracy z psem adoptowanym - jakie są zachowania bezpieczne i jak rozpoznać psie sygnały ostrzegawcze.

Atrakcją tegorocznej imprezy będzie prelekcja Wojciecha Cesarza - współautora książki "Pamiętnik grzecznego psa", która zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Z uczestnikami pikniku spotka się również Katarzyna Antczak - psia psycholożka, autorka książki "SOS pies" czyli instrukcja obsługi psa dla najmłodszych.

Dla najmłodszych Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Animacji przygotowało m.in. przedstawienie teatralne "Karmelek" a Art Bonsai wystawi spektakl muzyczny "Jak rozmawiać trzeba z psem". Ponadto zaplanowano quizy i konkursy, zabawy plastyczne, warsztaty tworzenia mydełek i zabawek dla psów, malowanie twarzy oraz specjalne stanowisko fotograficzne - fotobudkę, w której można będzie zrobić sesję zdjęciową ze swoim pupilem.

W parku stanie też specjalny punkt, do którego będzie można przynieść karmę dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przyborówku i Ruścu. Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: karma dla psów (także specjalistyczna: gastro intestinal), miski zabawki, gryzaki czy smycze (nowe). 

"Latające psy" ponownie na Cytadeli

Jak zwykle podczas Kejtrówki będzie można zobaczyć pokazy dyscypliny sportowej dogfrisbee. Po raz pierwszy poza Stanami Zjednoczonymi czworonogi z całego świata powalczą w Europie o tytuł World Champion dogfrisbee "World Finals USDDN Polska 2022". Efektowne pokazy można będzie obserwować na polanie pod Dzwonem Pokoju.

- Światowe zawody dogfrisbee World Finals USDDN Polska 2022 to mistrzostwa freestylowo - dystansowe, podczas których psy prezentują niesamowite, nierzadko akrobatyczne umiejętności - wyjaśnia Dariusz Radomski, organizator zawodów. -  Jest to bezprecedensowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii zawody tej rangi odbędą się poza Stanami Zjednoczonymi. Dogfrisbee jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mającą rzesze miłośników również w naszym kraju. Cieszymy się, że światowa organizacja dogfrisbee powierzyła ją Polsce.

Dyscyplina polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez czworonoga różnych powietrznych ewolucji. 

- Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach, wymagających współpracy człowieka z psem - mówi  Anna Radomska, główna sędzia zawodów. - Celem zabawy freestyle jest umożliwienie zespołom - człowiek i pies - prezentacji technik i figur dogfrisbee w formie programu. Gra freestyle'owa powinna być finalną syntezą umiejętności i kreatywności wypracowanych przez człowieka i psa. 

Kejtry i ich właściciele z 16 krajów  będą rywalizować w dwóch konkurencjach: dystansowej i freestyle. Zawody rozpoczną się w piątek i potrwają aż do niedzieli. Więcej informacji: facebook.com

AW