Kolejne połączenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Od nowego roku Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Rogoźna i Wrześni. Podpisano porozumienie z kolejnymi gminami i powiatami. Docelowo PKM będzie wozić pasażerów na 9 liniach kolejowych. 

Od nowego roku Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Rogoźna i Wrześni. Podpisano porozumienie z kolejnymi gminami i powiatami
Od nowego roku Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Rogoźna i Wrześni. Podpisano porozumienie z kolejnymi gminami i powiatami

Dokumenty zawierają m.in. deklarację, że poszczególne samorządy będą współfinansować PKM. Oprócz władz województwa i miasta Poznania, podpisali je wójtowie i burmistrzowie Suchego Lasu, Obornik, Rogoźna, Swarzędza, Kostrzyna, Nekli i Wrześni oraz starostowie powiatów - poznańskiego, obornickiego i wrzesińskiego. Porozumienie musi zostać zaakceptowane przez rady samorządów. Jeśli decyzja będzie pozytywna, nastąpi podpisanie umowy. 

- Jest to kolejny krok w rozwoju naszej wspólnej inicjatywy, jaką jest funkcjonowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. To bardzo duże przedsięwzięcie samorządów, gmin, powiatów i Metropolii Poznań, które owocuje nową jakością. Polega ona na zwiększeniu częstotliwości połączeń, dzięki czemu oferta przewozów kolejowych dla mieszkańców Wielkopolski staje się coraz bogatsza - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Pociągi na wymienionych liniach do Rogoźna i Wrześni, w ramach systemu PKM, rozpoczną kursowanie wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, czyli na początku przyszłego roku.

- Dla mnie ten projekt jest wyrazem solidarności. Chcemy rozwijać nasze województwo i Metropolię Poznań. Możemy to zrobić tylko wtedy, jeżeli będziemy solidarnie ponosić koszty. Chciałbym, aby to, co teraz zrobimy, nie było finałem. Mamy jeszcze jeden pomysł - zapewnienie mieszkańcom możliwości przejazdu Kolejową Ramą Poznania, tzw. obwodnicą towarową. Jestem zdeterminowny, aby do tego doprowadzić - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Poznańska Kolej Metropolitalna rozpoczęła funkcjonowanie w czerwcu ubiegłego roku. Pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie, z Poznania w kierunku: Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. Natomiast we wrześniu uruchomiona została relacja z Poznania Głównego do Swarzędza, która rok później (wrzesień tego roku) została wydłużona do Kostrzyna Wlkp. 

Po podpisaniu porozumień, a później umów Poznańska Kolej Metropolitalna będzie od stycznia 2020 kursować również na liniach do Rogoźna i Wrześni. W ten sposób system PKM będzie działać już na sześciu z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego. Ostatnie linie, które jeszcze nie będą w systemie PKM to linie do Gniezna, Kościana i Wronek.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz 39 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, oparte na zasadzie solidaryzmu. Funkcjonowanie PKM obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Wronki, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

Celem PKM jest zachęcenie mieszkańców Metropolii do korzystania ze zbiorowego transportu publicznego. Przełoży się to na zmniejszenie liczby samochodów w mieście, a co za tym idzie na poprawę jakości powietrza. 

AJ