Koncert Takasaki & Poznań

"Impresje japońsko-polskie" - to tytuł koncertu, który odbędzie się w Poznaniu 8 października. W Auli Nova Akademii Muzycznej wystąpią wspólnie muzycy z Takasaki i Chór Kameralny UAM. Darmowe wejściówki można odbierać w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) oraz Teatrze Muzycznym (ul. Niezłomnych 1E) i Wydziale Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP (ul. Za Bramką 1) - u organizatorów wydarzenia.

Chór Takasaki Daiku (Bethoven's Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) powstał w 1974 roku. Jego nazwę można przetłumaczyć jako: Chór IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z Miasta Takasaki
Chór Takasaki Daiku (Bethoven's Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) powstał w 1974 roku. Jego nazwę można przetłumaczyć jako: Chór IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z Miasta Takasaki

- Będzie trochę po japońsku, trochę po polsku, trochę razem, trochę osobno - zapowiadają chórzyści z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W poniedziałek, 8 października w Auli Nova Akademii Muzycznej (plac Stefana Stuligrosza 1) zaprezentują się wspólnie Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza oraz japoński Chór Takasaki Daiku (Bethoven's Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) pod dyrekcją Yoko Akabane. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Darmowe wejściówki można odbierać w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) i Teatrze Muzycznym (ul. Niezłomnych 1E).

Wspólny występ jest muzycznym upominkiem obu chórów dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyszłorocznych obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Koncert to rezultat nieformalnych kontaktów między Takasaki a Poznaniem, nawiązanych pod koniec 2016 roku z inspiracji prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Andrzeja Kraśnickiego.

Organizatorem wydarzenia są: Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Teatr Muzyczny, Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Towarzystwem Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM oraz Centrum Wymiany Japonia-Polska.

O chórzystach

Chór Kameralny UAM istnieje od 1992 r. Wykonuje muzykę wszystkich epok; utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne. Śpiewa w kilkunastu językach, popularyzuje jednak głównie muzykę polską. Poznańscy muzycy dwukrotnie zdobyli Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, są też laureatami innych przeglądów.

Chór Takasaki Daiku (Bethoven's Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) powstał w 1974 roku. Jego nazwę można przetłumaczyć jako: Chór IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z Miasta Takasaki (Daiku w jęz. japońskim znaczy IX Symfonia, w domyśle - Ludwiga van Beethovena). Japońscy chórzyści są w różnym wieku i wykonują różne zawody, jednak łączy ich miłość do muzyki niemieckiego kompozytora i pianisty.

Od początku swojego istnienia, Chór Takasaki Daiku wykonuje IX Symfonię Beethovena wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Prefektury Gunma, która ma swoją siedzibę w Takasaki. W jego repertuarze znajdują się m. in. tradycyjne pieśni japońskie, utwory operowe i operetkowe. Zespół koncertuje w wielu japońskich miastach, występował również w Austrii, Czechach, Hiszpanii, na Litwie, w Niemczech i Słowenii. W 2002 r. chórzyści gościli w Polsce na wspólnym koncercie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej.

Chór Takasaki Daiku jest organizacją non-profit, której przyświeca hasło: "Śpiewamy dla regionu, dla świata, dla pokoju". Za swoje zaangażowanie na rzecz pokoju i międzynarodowej wymiany w sferze muzyki otrzymał w 2008 r. Nagrodę Prefektury Gunma.

Japońskie miasto Takasaki, skąd pochodzą chórzyści, położone w środkowej części wyspy Honsiu w prowincji Gunma, w odległości niespełna godziny jazdy pociągiem od Tokio, liczy około 300 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym, węzłem transportowym, a także miastem akademickim i kulturalnym. Turyści chętnie odwiedzają Takasaki z uwagi na wyjątkowe dziedzictwo historyczne i atrakcje turystyczne oraz walory przyrodnicze.

AJ/WRMiWM