Konkurs "Smart City - wakacyjne poszukiwania" - nagrodzono zwycięzców

Mobilne ściany z mchu, popielniczki "w chodniku", wypożyczalnia power banków, hotele kapsułowe, inteligentny system informacji parkingowej oraz aplikacja usprawniająca funkcjonowanie transportu w mieście - to innowacyjne rozwiązania, zaproponowane przez studentów, które mogłyby być wdrożone w Poznaniu. Nagrodzono laureatów konkursu "Smart City - wakacyjne poszukiwania".

Nagrodzono zwycięzców konkursu "Smart City - wakacyjne poszukiwania"
Nagrodzono zwycięzców konkursu "Smart City - wakacyjne poszukiwania"

Celem konkursu była promocja idei Smart City oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań funkcjonujących na świecie, które można wdrożyć w Poznaniu w celu poprawy jakości życia.

- Miasto innowacyjne to takie, które się otwiera. Szuka inspiracji także na zewnątrz, w całym kraju oraz poza jego granicami. Pomysły przywiezione z wakacji mogą być szansą na pozyskania praktycznych rozwiązań, od osób które odwiedzają różne zakątki Europy i świata. Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie i dziękuję za jego zorganizowanie - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Zgłoszenia były przyjmowane do końca października. Akcja była skierowana do studentów uczelni wyższych w Poznaniu. Aby wziąć udział w zabawie, musieli opisać krótko, z jakim problemem spotkali się w Poznaniu oraz pokazać rozwiązanie, które istnieje w innym dowolnym mieście na świecie. Do zgłoszenia należało załączyć zdjęcie lub film.

Obowiązywały dwie kategorie konkursowe, skupione wokół określonych obszarów, które identyfikują inteligentne miasto. Pierwsza to: ludzie, jakość życia, środowisko, drugie - gospodarka, zarządzanie miastem lub mobilność.

Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Poznania. Jego organizatorem jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, a partnerami Poznański Park Technologiczno - Przemysłowy, Fundacja Komputronik i Miasto Poznań.

-  Mam nadzieję, że Państwa projekty uda się zrealizować, a także że są one wyrazem nie tylko mody na nowoczesne technologie, ale też zaangażowania w życie miasta - zwrócił się do laureatów Grzegorz Michalski, prezes zarządu WCWI. - Mam nadzieję, że ten pierwszy zorganizowany przez nas konkurs nie będzie ostatnim. Być może kolejną edycję rozszerzymy o zadanie polegające na sporządzeniu biznesplanu, czyli pomysły, jak dane zadanie sfinansować - zastanawia się.

Oto lista laureatów:

  • Kategoria I - rozwiązane w obszarach: LUDZIE, JAKOŚĆ ŻYCIA, ŚRODOWISKO:

- I MIEJSCE - Weronika Szymczak za pomysł stworzenia mobilnych ścian z mchu wraz z ławką, które mogłyby się pojawić na ulicach miasta.

- II MIEJSCE - Katarzyna Chojnowska za pomysł popielniczki "w chodniku".

- III MIEJSCE - Iga Skrzypczak za pomysł utworzenia wypożyczalni power banków;

  • Kategoria II - rozwiązanie w obszarach: GOSPODARKA, ZARZĄDZANIE, MOBILNOŚĆ:

- I MIEJSCE - Julia Morta za pomysł wprowadzenia inteligentnego systemu informacji parkingowej.

- II MIEJSCE - Anna Żabińska za pomysł stworzenia hoteli kapsułowych.

- III MIEJSCE - Monika Łuczka za pomysł stworzenia aplikacji usprawniającej funkcjonowanie transportu w mieście.

 AJ