Koronawirus - środki bezpieczeństwa na Ławicy

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na terenie północnych Włoch, na poznańskim lotnisku wprowadzono odpowiednie procedury. Przedstawiciele Ławicy są w ciągłym kontakcie z inspektoratem sanitarnym i zapewniają, że nie ma powodów do niepokoju.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnych Włoszech - grafika artykułu
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnych Włoszech

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym w Porcie Lotniczym Ławica, gdzie dwa razy na tydzień lądują samoloty z Mediolanu, wprowadzono odpowiednie procedury. Pierwsi pasażerowie, którzy wylądowali w Poznaniu we wtorek przed południem, już się im poddali.

- Żaden z pasażerów wtorkowego lotu z Mediolanu nie miał objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem - uspokaja Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Ławica. - Sprawdzono to jeszcze na pokładzie samolotu. Każdy z pasażerów wypełnił kartę lokalizacyjną i otrzymał ulotkę, na której znalazły się najważniejsze informacje dotyczące zasad dalszego postępowania. 

Następnie pasażerowie przeszli do hali przylotów, gdzie każdemu z nich została zmierzona temperatura. Nikt z podróżujących nie miał gorączki.

Taka procedura dotycząca lotów z północnych Włoch będzie obowiązywać na poznańskim lotnisku aż do odwołania. Mediolan jest obecnie jedynym włoskim miastem, do którego odlatują samoloty z Poznania.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnych Włoszech. Jeśli zaobserwują one u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny bezzwłocznie zadzwonić do sanepidu lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. 

Osobom, które nie zaobserwowały u siebie niepokojących objawów, GIS radzi kontrolować swój stan zdrowia przez kolejne 14 dni. Oznacza to, że powinny one codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na ewentualne złe samopoczucie, bóle mięśniowe czy kaszel.

Jeżeli po 2 tygodniach takiej samoobserwacji nie wystąpią żadne objawy, można zakończyć kontrolę. Jeśli jednak objawy się pojawią, należy zawiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału zakaźnego. 

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że obecnie nie ma uzasadnienia dla obejmowania kwarantanną osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawiania im udziału w zajęciach szkolnych czy zamykania szkół.

Niezbędne jest za to przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości - np. podczas podróży - ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

AW