Kryminalny Poznań. Festiwal kryminałów Granda już w październiku

"Granda" powstała z zazdrości i fascynacji. Pozazdrościliśmy innym miastom i zorganizowaliśmy literacki festiwal kryminałów w Poznaniu - mówiła o genezie pierwszej edycji imprezy Marita Lipska, dyrektor festiwalu - Książki, czytelnictwo, czytanie kryminałów jest naszą wielka pasją. Mamy nadzieję, że poznaniaków również i że całą grandą przyjdą na dworzec, gdzie zainaugurujemy to wydarzenie.

UM Poznań
UM Poznań

Pierwszy Poznański Festiwal Kryminału Granda rozpocznie się 9 października w Hali Głównej dawnego Dworca PKP. Przez trzy kolejne dni miłośnicy zbrodni z pełną premedytacją będą rozmawiać, przedstawiać i bawić się wszystkim, co oferuje świat kryminałów.

- Będzie trup. Festiwal rozpocznie się od zbrodni, na scenie pojawią się zwłoki. Rozwikłanie zagadki poznamy na zakończenie Grandy - zapowiedziała Marita Lipska - Chodzi oczywiście o grę miejska, którą specjalnie dla festiwalu przygotował Piotr Bojarski.

Program festiwalu jest bardzo bogaty. Przez trzy dni uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoje opanowanie na wariografie, zobaczą, jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców. Dorośli będą mogli zwiedzić wyjątkową wystawę, na której prezentowane są różne metody identyfikacji człowieka. Do wyboru jest też bardzo ciekawa oferta warsztatów, m.in. z pisania muzyki, scenariuszy do filmów kryminalnych oraz samych kryminałów, co wcale nie jest łatwe.

- Kryminały to nie są zwykłe czytadła. Są fascynującą, wciągającą lekturą, z której można czerpać wiele wartości estetycznych i stricte literackich. Dlatego cieszę się, że Poznań będzie miał taki festiwal - mówiła podczas konferencji prasowej Justyna Makowska, dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta - Chcemy, by Poznań czytał. To jest priorytet naszego wydziału. Zatem niech poznaniacy czytają, niech czytają też kryminały. Pokażmy przez te trzy dni, że Poznań jest zagłębiem kryminałów, nie kryminalistów.

Na pewno jest doskonałą scenerią, czy wręcz bohaterem powieści kryminalnych, o czym już pierwszego dnia opowiedzą ich autorzy Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Piotr Bojarski i Bohdan Głęboki. Oprócz nich wśród gości festiwalu jest jeszcze wielu innych znanych twórców kryminałów, m.in. Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj czy Olga Rudnicka. O swojej pracy opowiedzą też zawodowi profilerzy, technicy kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej oraz poznańskich uniwersytetów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem kryminalnych łamigłówek i obcowaniem ze skomplikowaną psychologią świata zbrodni.

Wyjątkowym elementem Grandy będą Stacje Sensacje - rozmieszczone w kluczowych, znanych poznaniakom miejscach miasta punktach spotkań, zabaw i warsztatów. Są wśród nich oczywiście stary budynek dworca, SWPS a także Biblioteka Raczyńskich.

Dokładny program festiwalu będzie dostępny na stronie Grandy. Bieżące informacje będzie można znaleźć także na fanpage'u wydarzenia.

/jż/