"Latające psy" wróciły do Poznania

W parku Cytadela rozpoczęły się zawody World Finals USDDN Polska 2022. Czworonogi i ich właściciele powalczą o tytuł Mistrza Świata w dyscyplinie sportowej dogfrisbee po raz pierwszy poza Stanami Zjednoczonymi. To nie jedyna impreza z psami w roli głównej, już jutro - 17 września - startuje Kejtrówka. 

Galeria zdjęć przedstawia pierwszy dzień dogfrisbee World Finals USDDN Polska 2022. - grafika artykułu
"Latające psy" wróciły do Poznania

Kejtry i ich właściciele z 16 krajów rozpoczęły w piątek rywalizację w dwóch konkurencjach: dystansowej i freestyle. Zawody potrwają aż do niedzieli. Efektowne pokazy można obserwować na polanie pod Dzwonem Pokoju. Imprezę otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

- Poznań jest bardzo przyjazny czworonogom - powiedział Jacek Jaśkowiak. - Życzę wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i zachęcam do zwiedzania naszego pięknego miasta. Dziękuję również za zaufanie, cieszę się, że tak ważne wydarzenie odbywa się w naszym mieście - dodał. 

Jak tłumaczy Dariusz Radomski, organizator zawodów, światowe zmagania dogfrisbee World Finals USDDN Polska 2022 to mistrzostwa freestylowo-dystansowe, podczas których psy prezentują niesamowite, nierzadko akrobatyczne umiejętności. 

- To bezprecedensowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii zawody tej rangi odbędą się poza Stanami Zjednoczonymi. Dogfrisbee jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mającą rzesze miłośników również w naszym kraju. Cieszymy się, że światowa organizacja dogfrisbee powierzyła ją Polsce - zaznacza Radomski. 

Dyscyplina polega na aportowaniu przez psa lecącego dysku oraz wykonywaniu przez czworonoga różnych powietrznych ewolucji. 

- Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach, wymagających współpracy człowieka z psem - mówi  Anna Radomska, główna sędzia zawodów. - Celem zabawy freestyle jest umożliwienie zespołom - człowiek i pies - prezentacji technik i figur dogfrisbee w formie programu. Gra freestyle'owa powinna być finalną syntezą umiejętności i kreatywności wypracowanych przez człowieka i psa. 

Więcej informacji o wydarzenia móżna znaleźć na Facebooku.

Kejtrówka

Tegoroczna Kejtrówka odbędzie się 17 i 18 września, w godzinach 10:00-18:00 w parku Cytadela, na polanie pod Dzwonem Pokoju. Ten tradycyjny poznański piknik edukacyjny dla właścicieli i miłośników psów organizowany jest w ramach miejskiego programu "Kejter też poznaniak".

- Jak zwykle przygotowaliśmy wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - zapewnia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Kejtrówka zawsze łączyła dobrą zabawę z edukacją. W tym roku również tak się stanie. Kluczowym tematem jest odpowiedzialna adopcja, chipowanie i obowiązek sprzątania nieczystości po swoich pupilach. Będzie można skorzystać z porad psich behawiorystów, porozmawiać z lekarzem weterynarii czy specjalistą kynoterapii, a także wziąć udział w licznych konkursach czy obejrzeć z dziećmi przedstawienie teatralne. Zapraszamy - w weekend każdy miłośnik psów znajdzie tu coś dla siebie. 

Podczas pikniku w punkcie informacyjnym poznańskiego Schroniska dla zwierząt będzie można dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnej adopcji oraz poznać korzyści, jakie niesie zachipowanie psa. Będzie można też zaktualizować dane rejestrowe poznańskich kejtrów i ich właścicieli - to bardzo ważne, bo dzięki nim można łatwiej odnaleźć zagubione zwierzę. W punkcie straży miejskiej mundurowi podpowiedzą, jak zgodnie z prawem korzystać z psem z terenów parkowych i wybiegów i jak sprzątać po nim nieczystości. Rozdawane będą również poradniki kejtrowe oraz woreczki na psie odchody.

Przez cały czas trwania Kejtrówki liczne punkty fundacji prozwierzęcych promować będą swoją działalność oraz odpowiedzialną adopcję. Wśród zaplanowanych atrakcji są także pokazy psów pasterskich zaganiających owce, psów policyjnych i ratowniczych ochotniczej straży pożarnej oraz pokazy psich zaprzęgów, a także sportowych dyscyplin dogfrisbee oraz FlyBall. Specjaliści opowiedzą o kynoterapii w terapii sensorycznej i wyjaśnią, jak kejter może pomóc osobie z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy pikniku poznają tajniki pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, dowiedzą się, jak skutecznie przywołać pupila i jak mogą się objawiać problemy separacyjne kejtra. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat pracy z psem adoptowanym - jakie są zachowania bezpieczne i jak rozpoznać psie sygnały ostrzegawcze.

Atrakcją tegorocznej imprezy będzie prelekcja Wojciecha Cesarza - współautora książki "Pamiętnik grzecznego psa", która zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Z uczestnikami pikniku spotka się również Katarzyna Antczak - psia psycholożka, autorka książki "SOS pies" czyli instrukcja obsługi psa dla najmłodszych.

Dla najmłodszych Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Animacji przygotowało m.in. przedstawienie teatralne "Karmelek" a Art Bonsai wystawi spektakl muzyczny "Jak rozmawiać trzeba z psem". Ponadto zaplanowano quizy i konkursy, zabawy plastyczne, warsztaty tworzenia mydełek i zabawek dla psów, malowanie twarzy oraz specjalne stanowisko fotograficzne - fotobudkę, w której można będzie zrobić sesję zdjęciową ze swoim pupilem.

W parku stanie też specjalny punkt, do którego będzie można przynieść karmę dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przyborówku i Ruścu. Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: karma dla psów (także specjalistyczna: gastro intestinal), miski zabawki, gryzaki czy smycze (nowe).

JZ

sieci społecznościowe