Łazienka koło Warty. Konkurs na projekt toalety publicznej rozstrzygnięty

Blisko 300 zgłoszeń wpłynęło na konkurs architektoniczny, którego tematem było opracowanie koncepcji budynku toalety publicznej w Starym Korycie Warty w Poznaniu. Zwyciężył projekt autorstwa Ewy Grządki i Anny Grządki z Warszawy. Była to już 19. edycja konkursu na projekt łazienki organizowanego przez firmę Koło w wielu miastach.

Anna i Ewa Grządka, autorki zwycięskiego projektu toalety publicznej - grafika artykułu
Anna i Ewa Grządka, autorki zwycięskiego projektu toalety publicznej

Partnerem tegorocznej edycji konkursu był Urząd Miasta Poznania, który jako lokalizację dla nowej toalety publicznej, wskazał północną część Starego Koryta Warty obok otoczonego zielenią boiska sportowego przy ul. Estkowskiego. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć budynek z funkcją toalety, zaplanować przestrzeń wytyczającą zmiany w najbliższym otoczeniu oraz zaprojektować funkcje dodatkowe atrakcyjne dla mieszkańców - oświetlenie terenu boiska i punkt wypożyczenia sprzętu sportowego lub zaproponować własne.

- Szukaliśmy miejsca, w którym ten budynek mógłby spełniać więcej funkcji niż tylko toalety publicznej - mówi Anna Rybarczyk-Robak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. - Zaproponowaliśmy tę lokalizację w nadziei, że ten projekt zapoczątkuje zmiany na tym terenie. Południowa część Starego Koryta Warty jest zagospodarowana, od roku funkcjonuje tam piękny miejski park, natomiast część północna jest w znacznym stopniu nieurządzona.

Poznań, jak zauważyła Anna Rybarczyk-Robak, został w latach 60-tych dość nieszczęśliwie podzielony najpierw trasą Wyszyńskiego, a potem wysychającym starym korytem rzeki, co doprowadziło do przestrzennego oddzielenia Starego Rynku od Ostrowa Tumskiego, czyli dwóch najważniejszych historycznie części miasta. - W ocenie zgłoszonych prac ważne było dla nas to, by projekt w jakiś sposób, choćby symboliczny, łączył te dwie przestrzenie - dodała.

Prace konkursowe oceniło jury w składzie: Ewa Kuryłowicz - Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates, Robert Konieczny - architekt, szef biura KWK Promes oraz  niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe, Piotr Libicki - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta Poznania, Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejski Konserwator Zabytków, Maciej Dźwig - Dyrektor Usług Komunalnych Miasta Poznania, arch. Anna Rybarczyk - Robak - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania, Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.

Najwyższą ocenę i Grand Prix przyznano projektowi autorstwa Ewy Grządki i Anny Grządki:

"Koncepcja zakłada skromną obecność pawilonu z podzieloną na duże części kubaturą. Ściany, wyposażone w elewacje kinetyczną, stwarzają ruchome tło, dyskretnie odwołujące się do efektów, jakie daje zieleń. Zadaszony pasaż oferuje pożądane połączenie widokowe w obrębie miasta. Dodatkowy program funkcjonalny - wypożyczalnia sprzętu sportowego wraz z toaletami, będą stanowić pożądane uzupełnienie rekreacyjnego potencjału rozwijającego się terenu, na którym na początek zaproponowano przylegające do pawilonu boisko sportowe. Projekt, dzięki powściągliwości zastosowanych środków architektonicznych, stwarza możliwość dobrego rozpoczęcia rewitalizacji terenu Starego Koryta Warty." - czytamy w uzasadnieniu jury.

- W tworzeniu tego projektu ważny był dla nas kontekst. Chciałyśmy, by ludzie przypomnieli sobie, że kiedyś płynęła w tym miejscu rzeka. To była nasza inspiracja - mówi Ewa Grządka. - Elewację zaprojektowałyśmy tak, by przypominała taflę wody, która skrzy w promieniach słońca. Ten efekt pozwolą uzyskać metalowe płytki, które odbijają raz ziemię, raz wodę, raz niebo - dodaje Anna Grządka.

Konkurs KOŁO na projekt łazienki skierowany jest do architektów i projektantów. To szansa przede wszystkim dla studentów oraz absolwentów na stworzenie projektu obiektu użyteczności publicznej, który ma szansę na realizację. Przykładem poprzednich realizacji konkursowych jest np. Pawilon Plażowy w Warszawie, doceniony także przez zagraniczne media branżowe jak Archdaily oraz oddana do użytku mieszkańców w listopadzie 2015 r. toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

- Konkurs odbywa się od 19 lat. W swoich początkowych intencjach był konkursem na różne studialne projekty i koncepcje łazienek w różnych miejscach i obiektach w przestrzeniach publicznych - mówi Przemysław Powalacz, prezes firmy Geberit. - Mniej więcej 10 lat temu postanowiliśmy przenieść konkurs do realu tak, by uczestnicy tworzyli swoje projekty dla  konkretnych lokalizacji. Zależy nam, by te projekty doczekały się realizacji. Dostępność toalety publicznej jest u nas bowiem wciąż problemem. Jesteśmy w tym obszarze daleko za standardami zachodnioeuropejskim. Miejsc, w których mieszkaniec, przechodzień może się udać do czystej nowoczesnej toalety publicznej w przestrzeni miejskiej brakuje - dodaje.

Oprócz nagrody głównej o wartości 20 tys. zł, jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy zł:

  • Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) -  Marcin Kropidło
  • Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) -  Łukasz Mizia
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) -  Michał Bala, Aneta Zembura
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) -  Agata Surowiec, Aleksander Podvornyi
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) -  Klaudia Piekacz, Dobrochna Lata, Agata Czechowska
  • Wyróżnienie internautów (2 000 zł) - Aleksandra Galińska, Magdalena Jawień, Magdalena Szczerbiak, Anna Rębiś, Paweł Szewczyk

Joanna Żabierek/biuro prasowe