Maturzyści rozpoczęli egzaminy

Maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości. We wtorek sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W Poznaniu wszystko przebiegło bez poważniejszych zakłóceń. W tym roku, oprócz odpowiedzi na pytania zamknięte i otwarte, absolwenci liceów i techników musieli napisać rozprawkę - odwołując się do "Lalki" Bolesława Prusa lub "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Alternatywą była analiza wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej. Jutro egzamin z matematyki. 

Zdjęcie przedstawia budynek szkoły z czerwonej cegły, do którego wchodzą maturzyści. - grafika artykułu
Maturzyści rozpoczęli egzaminy

W poznańskich szkołach maturę zdaje w tym roku około 8,8 tys. osób (niektórzy poprawiają wynik z zeszłego roku i do egzaminu podchodzą po raz drugi). Maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym. W związku z pandemią, tak jak w roku ubiegłym, zrezygnowano z części ustnej. Materiał został także nieco okrojony. 

Pierwszego dnia egzaminów maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. Tradycyjnie musieli zmierzyć się z pytaniami otwartymi, zamkniętymi oraz dłuższą wypowiedzią pisemną. W przypadku tej ostatniej do wyboru były dwie rozprawki. 

  • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Osoby, które wolą poezję, mogły podjąć się interpretacji wiersza Beaty Obertyńskiej pt. "Strych".

Dyrektorzy poznańskich szkół średnich dołożyli wszelkich starań, by przeprowadzić matury możliwie jak najbardziej bezpiecznie. Placówki wyposażono w środki do dezynfekcji - w tym dozowniki, z których mógł skorzystać każdy uczeń. W liceach i technikach, w których odbywają się egzaminy, zadbano o odpowiednie rozstawienie oraz dezynfekcję pomieszczeń i przedmiotów. O wielu zasadach muszą pamiętać także maturzyści - chodzi m.in. o zakrywanie nosa i ust, zachowywaniu odstępów, wyposażenie się we własne przybory i nie wnoszenie do budynku zbędnych rzeczy.

W środę absolwenci liceów i techników przystąpią do egzaminu z matematyki, w czwartek i piątek - z języka angielskiego (pierwszego dnia na poziomie podstawowym, drugiego - na poziomie rozszerzonym). Pisemne matury potrwają do 20 maja.

Termin dodatkowy egzaminów zaplanowano na 1 - 16 czerwca. Wyniki matur mają być znane 5 lipca. Osoby, którym powinęła się noga będą mogły przystąpić do poprawki - egzamin odbędzie się 24 sierpnia.

AJ

sieci społecznościowe