Miasto i policja walczą z zanieczyszczeniami powietrza

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Mariusz Wiśniewski, jego zastępca, przekazali policji samochód dla Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Nowe auto pozwoli mundurowym skuteczniej wyłapywać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście.

Nowy samochód Miasto Poznań dofinansowało kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji
Nowy samochód Miasto Poznań dofinansowało kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji

Uroczyste przekazanie samochodu odbyło się w środę, 15 maja, na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Kluczyki do specjalistycznego Forda Transita wręczył komendantowi policji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić.

Nowy samochód Miasto Poznań dofinansowało kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji. Samochód pomoże walczyć z tzw. smogiem fotochemicznym, czyli zanieczyszczeniami powietrza, które pojawiają się głównie latem i powstają ze spalin samochodowych, zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory.

- Dziękuję prezydentowi za wieloletnią współpracę, która przejawia się nie tylko dofinansowywaniem sprzętu i pomocą w remontach komisariatów, ale także przy sprawnej organizacji wszystkich imprez masowych w Poznaniu - mówił insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu. - Nowy radiowóz może być wykorzystywany do wszystkich zadań policjantów ruchu drogowego. Będzie nim można badać pojazdy na zawartość spalin. Po poznańskich drogach porusza się wiele pojazdów w różnym stanie, więc na pewno sprzęt będzie często używany - dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców miasta i turystów.

Nowy ford to specjalistyczny samochód, który policjanci będą mogli wykorzystać na wiele sposobów. Może przewieźć naraz nawet do 5 funkcjonariuszy (łącznie z kierowcą). Wnętrze samochodu podzielone jest na trzy części: kabinę kierowcy, przedział biurowy i część magazynową. W części biurowej do dyspozycji policjantów będą siedzenia i robocze stoliki, które pozwolą im na bieżąco wypełniać i weryfikować dokumenty. Jest też miejsce, gdzie można zainstalować drukarkę i mała szafka, w której można przechować druki.

Najważniejsza jednak jest część magazynowa - to w niej mieszczą się urządzenia, z których korzystać będą mundurowi. To m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić czy samochody (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin.

Jeśli okaże się, że zatrzymany przez policjantów pojazd emituje spaliny o nadmiernej toksyczności, mundurowi mogą zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, skierować auto na dodatkowe badanie techniczne, a nawet nałożyć mandat - do 500 zł.

Poza urządzeniami służącymi do walki ze smogiem, przekazany przez miasto samochód będzie wyposażony także w inny sprzęt, którego na co dzień używają policjanci. Znajdzie się w nim miejsce na wózek do mierzenia odległości, pachołki drogowe, miarę do mierzenia wysokości pojazdów, parawan i torbę medyczną R0. Dzięki temu nowy samochód jest wielofunkcyjny: mundurowi mogą nie tylko sprawdzić stan techniczny kontrolowanych aut, ale również dojechać do miejsca wypadku i skutecznie je zabezpieczyć oraz pomóc poszkodowanym.

- Finansowanie policji nie jest naszym formalnym obowiązkiem, ale zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo mieszkańców w dużej mierze zależy również od samorządów - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego z roku na rok miasto przeznacza coraz większe środki na wsparcie mundurowych. To przekłada się na poczucie bezpieczeństwa poznaniaków, które dziś jest jednym z najwyższych w kraju.

Specjalistyczny samochód jest już dwunastym autem, jakie w tym roku Miasto Poznań przekazuje policjantom. W marcu tego roku poznańska policja wzbogaciła się o 28 nowych aut, a zakup 11 z nich współfinansowało miasto, które przeznaczyło na to ponad pół miliona zł. Kolejne dwa nieoznakowane radiowozy zostały zakupione ze środków poznańskich rad osiedli - czyli także z miejskiego budżetu. Poznań wspiera też patrole rowerowe, pomaga modernizować komisariaty, finansuje dodatkowe patrole policyjne (przeznaczając na to 1,1 mln zł) i pomaga w wyposażeniu policji w specjalistyczny sprzęt do działań kryminalistycznych i prewencyjnych. W planach są już kolejne zakupy: Miasto dofinansuje 5 kolejnych radiowozów nieoznakowanych, 2 oznakowane i jeden specjalistyczny samochód do przewozu psów służbowych.

AW