Miasto wspiera działkowców - kolejne ogrody wypięknieją

Nowe place zabaw i siłownie zewnętrzne, strefy relaksu i odpoczynku czy remont infrastruktury - to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) dzięki miejskiemu dofinansowaniu. W tym roku przeznaczona zostanie na ten cel rekordowa kwota, bo aż milion złotych. 

Grupowe zdjęcie działkowców i urzędników. - grafika artykułu
Wsparcie otrzyma 9 Rodzinnych Ogrodów Działkowych

- Zależy nam na tym, by zagospodarowane przez działkowców tereny zielone były coraz bardziej przyjazne dla wszystkich poznaniaków i poznanianek. Dotacja w wysokości miliona złotych jest przeznaczona na rozwój ogrodów - budowę lub modernizację ich obecnej infrastruktury - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - ROD-y stanowią ważny element zielonego Poznania, ale nie tylko. To także miejsca spotkań i organizacji ogólnodostępnych wydarzeń. Inwestycje realizowane dzięki miejskim dotacjom z pewnością przysłużyły się zarówno samym ogrodom, jak i wszystkim poznaniakom.

Wnioski o wsparcie złożyło 16 ogrodów działkowych, z czego 9 dostało dofinansowanie. Kwota dotacji, którą może uzyskać każdy ROD zwiększyła się w tym roku z 50 do aż 200 tys. zł. Wsparcie może wynieść 85 proc. poniesionych przez wnioskodawcę kosztów (program wymaga minimalnego wkładu własnego w wysokości 15 proc.).

Poprawi się estetyka i bezpieczeństwo

W tym roku pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na remonty domów działkowca. Wystąpiły o to ROD-y: "Darzynka", "Wichrowa ","Międzylesie", "Głuszynka", "Mazurek" oraz "Czarnuszka". Dzięki przeprowadzonym pracom poprawi się funkcjonalność budynków, ich dostępność przez cały rok, stan techniczny oraz estetyka. O aktywności seniorów i dzieci pomyśleli działkowcy z ROD "Wypoczynek". Powstanie tam kompleks rekreacyjny z placem zabaw i siłownią zewnętrzną. 

ROD "Cybinka" i  ROD "Mazurek" zmodernizują sieć energetyczną, co poprawi bezpieczeństwo osób wypoczywających w ogrodzie. Natomiast w ROD "Czarnuszka" naprawione zostaną uszkodzone alejki, co zwiększy komfort poruszania się. W tym samym ogrodzie uporządkowana zostanie też część wspólna. Pojawi się wiata ogrodowa i kontener, tworząc przestrzeń do relaksu i odpoczynku oraz zabezpieczając sprzęt przed dostępem nieupoważnionych osób. ROD "Zagajnik" zmodernizuje Stację Uzdatniania Wody (hydrofornia), dzięki czemu poprawi się jakość wody pitnej. 

Miliony na ogrody

W stolicy Wielkopolski znajduje się 87 ROD-ów, w których użytkowanych jest ponad 18 tys. działek o powierzchni prawie 800 ha.

- Cieszymy się, że poprawia się jakość przebywania w ogrodach. Miejsca te rozwijają się jednak nie tylko pod kątem infrastruktury. Z roku na rok odbywa się tutaj coraz więcej wydarzeń. Wzrasta też świadomość na temat ochrony różnorodności biologicznej, klimatu czy retencji - wylicza Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. - Co ważne, dzięki miejskiej dotacji ogrody otwierają się na mieszkańców. Każdy może tu przyjść i korzystać z przyrody, jak w miejskim parku.

Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznawane są od 2018 roku. W ramach siedmiu edycji akcji, na dofinansowanie infrastruktury ogrodowej Miasto przekazało łącznie ponad 2,5 mln zł. Łącznie w tym okresie przynazno 50 dotacji. Zrealizowane inwestycje stworzyły dobre warunki do pracy zarządów ogrodów, działających na rzecz działkowców. Za miejskie pieniądze zmodernizowano miejsca zabaw dla dzieci i aktywności dla seniorów. Powstały też nowe miejsca rekreacji i spędzania wolnego czasu. Poprawiło się bezpieczeństwo, a także otwartość ROD-ów w sezonie od kwietnia do października. 

AJ