Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich w Poznaniu

Młodych poznaniaków wspierać ma Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich. Powołanie osoby na to stanowisko jest odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby dzieci i młodzieży z poznańskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. 

Zdjęcie przedstawia młodych ludzi siedzących na fotelach i pufach na szkolnym korytarzu. - grafika artykułu
Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich to już kolejna inicjatywa, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Od kilku lat realizowany jest Fundusz Samorządów Uczniowskich, w ramach którego młodzież może realizować w szkołach zgłoszone przez siebie projekty

Rolą nowo powołanego rzecznika będzie upowszechnienie wiedzy na temat praw ucznia wśród społeczności poznańskich szkół, w tym prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, skierowanych do młodych ludzi, ich rodziców, opiekunów, dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych. Do jego zadań należeć będzie także przeciwdziałanie naruszeniom praw uczennic i uczniów, jeśli taka będzie potrzeba. Rzecznik będzie odpowiadał m.in. za zapewnienie młodzieży merytorycznego wsparcia w zakresie korzystania ze swoich praw, propagowanie działań mediacyjnych między członkami społeczności szkolnej, a także współpracę z samorządem uczniowskim i Młodzieżową Radą Miasta. 

- Młodzi ludzie powinni być świadomi nie tylko swoich obowiązków, ale także praw, jakie im przysługują. Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich to już kolejna inicjatywa, która wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Mam nadzieję, że osoba wybrana na to stanowisko będzie realizować powierzone jej zadania z pasją i empatią - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Od kilku lat obserwujemy bardzo duże zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz swojej społeczności i całego Poznania. Przykładem może być Fundusz Samorządów Uczniowskich, dzięki któremu młodzi ludzie mogą realizować w szkołach zgłoszone przez siebie projekty. Wierzę, że tego typu inicjatywy oraz edukacja młodych poznaniaków wpłyną pozytywnie na rozwój naszego miasta.

Rzecznik będzie pełnić swoją funkcję społecznie. Zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Do współpracy może zapraszać inne instytucje, organizacje i osoby, w szczególności specjalistów, ekspertów oraz pracowników merytorycznych Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych. Sprawozdanie ze swoich działań rzecznik składać będzie do Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania oraz Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Ze strony Miasta nadzór nad jego działalnością sprawować będzie Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. 

Inicjatywę powołania Rzecznika Praw Uczniowskich popiera Młodzieżowa Rada Miasta Poznania.

AJ/ WRMiWM