Mieszkania dla seniorów - kolejny nabór

Rusza uzupełniający nabór wniosków na lokale dla seniorów w budynkach Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego. Chodzi o mieszkania przystosowane do potrzeb osób starszych. Wnioski można składać od 18 września.

Ruszył nabór na lokale dla seniorów, m.in. te przy ul Grabowej - grafika artykułu
Ruszył nabór na lokale dla seniorów, m.in. te przy ul Grabowej

141 lokali przeznaczonych wyłącznie dla seniorów mieści się w trzech budynkach: przy ul. Drewlańskiej 10 oraz przy ul. Grabowej 22B i 22C, miasto może nimi dysponować dzięki podpisaniu umów partycypacyjnych z TBS. Program od momentu powstania cieszył się ogromnym zainteresowaniem, z czasem jednak część mieszkań została zwolniona, a na miejsce poprzednich lokatorów mogli wejść nowi. Od 2008 roku z takiej możliwości skorzystało 67 osób i rodzin. Aktualnie na wskazanie lokalu oczekuje jeszcze 14 przyszłych najemców. 

- W budynkach tych rocznie zwalnia się od kilku do kilkunastu lokali - mówi Ewa Główczyńska zastępca dyrektora Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania. - Są one przeznaczone dla osób starszych, które w przeszłości ubiegały się o mieszkania, lecz nie dostały ich z uwagi na brak takiej możliwości. W przyszłości pojawią się tam kolejne wolne miejsca, więc już teraz Biuro Spraw Lokalowych przeprowadzi kolejny uzupełniający nabór wniosków od seniorów.

Równocześnie trwają prace nad założeniami polityki senioralnej Poznania na lata 2017-2021. Zgodnie z nimi w mieście mają powstać kolejne mieszkania dla osób starszych. - Chcemy, by w każdym nowo budowanym bloku komunalnym lub budynku PTBS znalazło się choć jedno mieszkanie, które przekażemy seniorom - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Do końca 2019 roku miasto przeznaczy na ten cel 2 mln zł.

W uruchamianym właśnie naborze uzupełniającym dokumenty mogą składać osoby, które ukończyły 60 lat, mieszkają w Poznaniu i mają ustalone prawo do emerytury (w tym emerytury częściowej) lub renty. Ich miesięczny dochód powinien wynosić co najmniej 1985,76 zł, ale nie przekraczać 3530,48 zł/os. przy jednoosobowym gospodarstwie.

W pierwszej kolejności prawo najmu będą miały osoby, które mieszkają w mieszkaniu komunalnym i zgodzą się na przekazanie go miastu. Większe szanse będą też mieli m.in. seniorzy, którzy ze względu na osiągane dochody nie kwalifikują się do przedłużenia umowy najmu lokalu komunalnego lub mają uprawnienie do mieszkania zamiennego.

Miesięczny koszt utrzymania mieszkania w PTBS obejmuje czynsz oraz opłaty eksploatacyjne. Zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia kaucji zabezpieczającej.

Druk wniosku oraz dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze Spraw Lokalowych urzędu miasta przy ul. Matejki 50 (tel. 61 646 33 44) oraz na bip.poznan.pl.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe

Załączniki

sieci społecznościowe