MŁODZIEŻ A UŻYWKI - RAPORT Z BADAŃ ESPAD 2003

Na podstawie badań ankietowych zrealizowanych w 2003 roku opracowany został raport dotyczący używania alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną w Poznaniu.

Badania przeprowadzono w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD). Idea prowadzenia badań ankietowych, powtarzanych cyklicznie przy użyciu wystandaryzowanych narzędzi badawczych, powstała wśród badaczy problematyki uzależnień skupionych wokół Rady Europy (Co - operation Group to Combat Drug Abuse and Illicit Trafficking in Drugs - Pompidou Group). Koordynatorem badania w skali europejskiej został The Swedish Council for Information on Alcohol and other Drugs ze Sztokholmu. Badania, zainicjowane przez tę grupę, prowadzone są co cztery lata według tych samych, wystandaryzowanych technik, przez co możliwa jest porównywanie wyników. Polska poprzez udział w tym projekcie uzyskuje możliwość śledzenia zarówno rozmiarów zjawiska, jak i jego trendów rozwojowych na tle sytuacji w Europie i w poszczególnych jej krajach. Pierwsze badanie ESPAD, w którym populację badaną stanowili również młodzi mieszkańcy Poznania, zrealizowane zostało w 1995. Objęło ono wówczas 26 krajów europejskich, w tym Polskę. Drugie badanie ESPAD przeprowadzono w 1999 roku, a wyniki trzeciego, przeprowadzonego w 2003 roku, przedstawione są w załączniku.
Badanie w Poznaniu objęło młodzież w wieku 16 i 18 lat, wielkość próby wynosiła ok. 2400 osób, w sumie 112 klas szkolnych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego efektem jest opracowanie raportu, w którym pokazane są dane dotyczące używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną, identyfikacji czynników sprzyjających sięganiu po te substancje, ale również rekomendacje dla polityki wobec tego zjawiska na poziomie lokalnym.
Wszystkie zagadnienia poruszone w badaniu ESPAD zostały poddane pomiarowi ilościowemu, dlatego też dzięki włączeniu się Poznania w badania ESPAD, Miasto otrzymuje dane porównywalne z wynikami ogólnopolskimi i danymi z innych krajów. Umożliwia to tym samym ocenę rozmiarów zjawiska, jego dynamikę, a także analizę na tle sytuacji w Polsce i w innych krajach. Jedną z ważnych korzyści dla Poznania z przeprowadzonych badań ESPAD jest rozpoznanie sytuacji w mieście i orientacja w stylach picia wśród poznańskiej młodzieży. W przyszłości wykorzystanie takich danych może pomóc osobom zawodowo zajmującym się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych w podejmowaniu skutecznych działań na rzecz zapobiegania alkoholizmowi wśród mieszkańców. Istotnym wnioskiem jest również kontynuacja, a wręcz intensyfikacja działań mających na celu kontrolę przestrzegania zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim, gdyż - jak wynika z badań - młodzi ludzie nie mają problemu z zakupem środków psychoaktywnych.

Załączniki