#Na Wolnym - czas na teatr!

Aż pięć spektakli będzie można w tym tygodniu zobaczyć #Na Wolnym. Jest wśród nich kultowy monodram Jana Peszka "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" oraz pierwszy poza Gdynią pokaz "Tuwima dla dorosłych".

Aż pięć spektakli czeka na poznaniaków w tym tygodniu #Na Wolnym
Aż pięć spektakli czeka na poznaniaków w tym tygodniu #Na Wolnym

Sierpień #Na Wolnym upłynie pod znakiem teatru. Cykl spektakli rozpocznie "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" - monodram napisany w 1963 roku przez Bogusława Schaeffera z myślą o Janie Peszku. Spektakl miał swoją prapremierę w 1976 i od tamtego czasu nadal pozostaje w repertuarze wybitnego aktora, będąc jednym z najczęściej granych przedstawień w dziejach polskiego teatru. W piątek (16 sierpnia) będzie można zobaczyć go także w Poznaniu, początek o godz. 20.

W sobotę (17 sierpnia) na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania będzie można zobaczyć aż dwa przedstawienia. Pierwsze - "Nowe szaty króla" - rozpocznie się w samo południe. To najnowsza premiera poznańskiego Teatru Animacji. Scenariusz na podstawie baśni H. Ch. Andersena stworzyła  Malina Prześluga, a spektakl wyreżyserował Artur Romański. W lalkowo-aktorskim musicalu familijnym dla dzieci i rodziców klasyczna baśń staje się pretekstem do opowiedzenia o współczesnych ludziach. "Nowe Szaty Króla" dzieją się tu i teraz, gdy światem mody rządzą wielcy, ekscentryczni kreatorzy-dyktatorzy a pieniądz i czas pracy są ważniejsze niż bycie razem.

Również w sobotę Radosław Elis i Oksana Hamerska - soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu - wystawią spektakl "Bodo... tanga". Artyści zaśpiewają m.in. "Już taki jestem zimny drań", "Sex appeal to nasza broń kobieca", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" - piosenki, które śpiewał przed laty Eugeniusz Bodo, a które dzisiaj potrafi zanucić niemal każdy.

W niedzielę (18 sierpnia) o godz. 12 najmłodsi poznaniacy i ich opiekunowie będą mogli zobaczyć "Na Wolnym" "Byczka Fernando" przy akompaniamencie hiszpańskich gitarowych rytmów. Aktorzy ze Studia Teatralnego Blum wystawią opowieść o małym byczku, który uwielbiał kwiaty, ale nie lubił walczyć na arenie.

Tego samego dnia o godz. 20 na Wolnym Dziedzińcu UMP artyści z Teatru Muzycznego w Gdyni wystawią "Tuwima dla dorosłych". To pierwszy pokaz tego spektaklu poza Trójmiastem. Przedstawienie jest podróżą w głąb świata poety, opartą w dużej mierze na wydanym pośmiertnie w 1958 roku zbiorze "W oparach absurdu" - pisanym od lat 20. wraz z Antonim Słonimskim. Forma teatralna użyta w spektaklu jest próbą odnowienia stylu kabaretowego w teatrze.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.nawolnym.poznan.pl/

AW