Najlepszy kierowca 2018

Wojciech Klarzyński został Najlepszym Kierowcą MPK. Ten sam tytuł, ale dla całej aglomeracji, zdobył Paweł Sztukiewicz, a rywalizację wśród kierowców podpoznańskich gmin wygrał Łukasz Jaskóła z Kombus Kórnik.

Wojciech Klarzyński został Najlepszy Kierowcą MPK Poznań - grafika artykułu
Wojciech Klarzyński został Najlepszy Kierowcą MPK Poznań

- To był chyba najtrudniejszy konkurs na najlepszego kierowcę MPK spośród siedmiu, w których brałem udział. Kosztował dużo stresu, ale ostatecznie było warto - podsumował zmagania Wojciech Klarzyński, dla którego nie była to pierwsza wygrana. - Wcześniej raz już udało mi się wygrać, dwa razy byłem drugi i raz trzeci - dodaje Najlepszy Kierowca MPK 2018 i równocześnie 2019, ponieważ konkursy odbywają się co dwa lata.

O tym, że ten konkurs będzie wyjątkowy Wojciech Klarzyński mógł pomyśleć już w trakcie jednej z konkurencji, kiedy... pękły mu spodnie. Niezrażony wykonał jednak wszystkie zadania. Najlepszy kierowca pracuje w MPK od 18 lat. Najbardziej lubi jeździć liniami 82 i 69, bo prowadzą przez całe miasto. Trzy lata z rzędu, w latach 2015 - 2017 był Wielkopolskim Kierowcą Roku. Z sukcesami startował również w mistrzostwach Polski i Świata.

Konkurs na Najlepszego Kierowcę MPK Poznań odbył się po raz ósmy. W tym roku po raz pierwszy został on rozszerzony i do rywalizacji dołączyli kierowcy z aglomeracji poznańskiej.

- Niezmiernie się cieszę, że do naszego konkursu dołączyli kierowcy z aglomeracji poznańskiej. Wbrew temu co się niektórym wydaje, to na co dzień nie rywalizujemy a współpracujemy, a rywalizacja była dopiero dzisiaj na placu - stwierdził Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań. - Start w tym konkursie nie jest łatwy. Trzeba się wykazać wiedzą teoretyczną, praktyczną i znajomością przepisów czego pewnie część się obawia, żeby przypadkiem nie wyszła na jaw ich nieznajomość - dodał prezes.

W konkursie startowało po 9 kierowców z poznańskich i podpoznańskich firm przewozowych w tym tylko jedna pani - Magdalena Wachowiak, która ostatecznie zajęła ósme miejsce. Uczestnicy musieli zdać część teoretyczną, praktyczną na placu manewrowym, gdzie na przykład musieli przejechać pomiędzy rozstawionymi beczkami lub zaparkować tyłem jak najbliżej postawionego pachołka. Wśród konkurencji były też zadania na "wykazanie się". W tym roku między innymi była to pomoc niewidomemu z wielką walizką w wejściu do autobusu oraz interwencja i wezwanie policji w związku z kradzieżą w autobusie.

Konkurs wyłania najlepszych w teorii i praktyce, a także wskazuje najsympatyczniejszego kierowcę. W tym roku - dzięki głosom pasażerów - został nim Michał Korzyński. Krzysztof Rozmiarek z kolei może się pochwalić najlepszą wiedzą o poznańskim MPK.

- Od 3,5 roku przy okazji spotkań z pracownikami MPK powtarzam, jak ważny jest transport publiczny w Poznaniu i w aglomeracji. Bez was i bez waszej pracy miasto, aglomeracja oraz podpoznańskie gminy nie funkcjonowałyby. Widać tego konkretne efekty - w 2017 roku wszyscy operatorzy w ramach Zarządu Transportu Miejskiego przewieźli o 50 mln pasażerów więcej niż w 2014 roku - podsumował konkurs Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Rywalizacji kierowców towarzyszył piknik z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Można było, między innymi, spróbować swoich sił za kierownicą autobusu.

RB

sieci społecznościowe