"Nie, to nie" - kampania przeciwko przemocy seksualnej

"Nie, to nie była gra"; "Nie, to nie będzie tu tolerowane" - takie hasła można zobaczyć na plakatach, citylightach i animacjach, które pojawiły się m.in. w poznańskich klubach, na przystankach tramwajowych czy w pojazdach komunikacji publicznej. Wszystko w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej przeciwko przemocy seksualnej, realizowanej przez Miasto Poznań. 

"Nie, to nie była gra"; "Nie, to nie będzie tu tolerowane" - takie hasła można zobaczyć m.in. na plakatach w poznańskich klubach
"Nie, to nie była gra"; "Nie, to nie będzie tu tolerowane" - takie hasła można zobaczyć m.in. na plakatach w poznańskich klubach

Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat zachowań, które są przemocą seksualną, a które bywają nieoczywiste. Pod tym zagadnieniem kryje się nie tylko gwałt, ale również niechciane komentarze czy gesty. Świadomość na temat przemocy seksualnej jest wśród społeczeństwa bardzo niska. Mieszkańcy nie zawsze wiedzą też, w jaki sposób miasto pomaga w nagłej kryzysowej sytuacji. 

Miejska kampania ma dwa hasła przewodnie "Nie, to nie była gra" oraz "Nie, to nie będzie tu tolerowane". Ich celem jest uświadomienie odbiorcom, czym jest tak naprawdę przemoc seksualna oraz podkreślenie, że w Poznaniu nie jest ona akceptowana. Akcja jest widoczna nie tylko na plakatach, filmach i citylightach - przekaz na ten temat znajduje się również w internecie. Na stronie internetowej www.nietonie.com można dowiedzieć się, jakie zachowania są absolutnie niedopuszczalne. Znajdują się tam też informacje na temat Punktu Interwencji Kryzysowej i możliwościach wsparcia. Aby mieszkańcy czuli się pewnie, zorganizowany został również cykl warsztatów samoobrony (wszystkie miejsca są już zarezerwowane). 

W akcję włączą się nie tylko poznańskie kluby, ale też uniwersytety.

Pomoc prawna i psychologiczna 

Osoba, która doznała przemocy seksualnej, może zgłosić to w Punkcie Interwencji Kryzysowej, który działa w ramach Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Otrzyma tam pomoc prawną i wsparcie psychologa. PIK czynny jest całą dobę, 7 dni w tygodniu (także w święta) i znajduje się na ul. Niedziałkowskiego 30 (w budynku dawnego Szpitala Świętego Łazarza). Całodobowo działa też specjalny numer telefonu, pod który można zadzwonić, by otrzymać wsparcie (tel. 061 835 48 65/66). Można też wysłać maila na adres: pik@m.poznan.pl.

Osoba potrzebująca pomocy po wykonaniu telefonu do PIK zostanie zaproszona do siedziby lub skierowana do odpowiednich służb. W punkcie całodobowo dostępni są psycholodzy oraz pomoc prawna. Specjalista każdorazowo indywidualnie ocenia stan osoby dzwoniącej. Jeśli sytuacja tego wymaga, na miejsce zdarzenia do osoby poszkodowanej wezwane zostanie pogotowie ratunkowe i policja.

AJ