Weekend w Poznaniu

Kolejny weekend pełen wrażeń w Poznaniu. Nie zabraknie wydarzeń sportowych, spektakli, koncertów oraz atrakcji dla najmłodszych. Biegacze zmierzą się w 13. PKO Poznań Półmaraton, a najmłodsi adepci tego sportu w biegu na 100 metrów. Seniorzy będą mogli wybrać się na "Jesienne Przechadzki", w ramach których podążą śladami kin przedwojennego Poznania, a miłośnicy aktywności fizycznej na Poznań Sport Expo 2021.  

Energia i klimat w miastach XXI wieku

Jak duże jest znaczenie energii w miastach w XXI wieku? Jakie globalne i lokalne wyzwania czekają spółki energetyczne? Czy inteligentne oświetlenie przestrzeni miejskiej to przyszłość czy teraźniejszość? Jakie kroki podejmować w obliczu zmian klimatu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczestnicy konferencji "Energia i klimat w miastach XXI wieku", odbywającej się w ramach Targów POLECO 2021. Wydarzenie oficjalnie otworzył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.  

Imieniny ulicy Św. Marcin

Po raz drugi Imieniny Ulicy Św. Marcin odbywać będą się w cieniu pandemii Covid-19. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiczne, organizator corocznych atrakcji - Centrum Kultury Zamek, postanowił zrezygnować z wydarzeń mogących gromadzić jednorazowo zbyt dużą liczbę osób, takich jak: korowód św. Marcina, uroczyste przekazanie kluczy do miasta czy koncert finałowy. W zamian zaplanowano m.in. czterodniowy Kiermasz Świętomarciński.

Zmiany w komunikacji podczas półmaratonu

W niedzielę, 17 października, w godzinach od 9:00 do 14:00, w związku z organizacją biegu półmaratońskiego w Poznaniu, nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu, w tym zamknięcie ruchu pojazdów na trasie biegu. Wprowadzone zostaną również zmiany w komunikacji miejskiej. M.in. od pierwszych kursów ze względu na zamknięcie dla ruchu części ulicy Grunwaldzkiej, zmienione zostaną trasy tramwajów linii nr 6, 13, 15 (objazd przez Głogowską, Hetmańską, Reymonta).

Handel przy cmentarzu

Od 28 października do 1 listopada, na parkingu przed cmentarzem na Junikowie odbywać się będzie kiermasz handlowy. Chętni wystawcy mogą zgłaszać się już teraz do spółki Targowiska.

Nie-oficjalne zakończenie sezonu rowerowego

Dla wszystkich miłośników rowerów, którym niestraszna jesienna słota, przygotowano specjalną dwutygodniową rywalizację "Nie-oficjalne zakończenie sezonu". Zacznie się ona 18 października i potrwa do końca tego miesiąca. 

Jesienne koncertowanie w DPS w Poznaniu

Trwa koncertowa jesień w poznańskich Domach Pomocy Społecznej. Z myślą o podopiecznych tych placówek organizowane są spotkania muzyczne przy słodkim poczęstunku. To inicjatywa, która wpisuje się w cykl wieloletnich już działań na rzecz najstarszych oraz potrzebujących wsparcia mieszkańców Poznania.

Dzień Nauczyciela

Poznańscy nauczyciele oraz pracownicy szkół i przedszkoli mają swoje święto. 14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela. Ta wyjątkowa data łączy się również z kolejną odsłoną kampanii społecznej Wolna Szkoła. 

Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii

Wzrost zachorowań na COVID-19 i niepewna sytuacja z tego wynikająca może budzić duży niepokój. Poznanianki i poznaniacy potrzebujący konsultacji psychologicznej w tym trudnym czasie mogą z niej skorzystać bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Udostępniamy numery telefonów i adresy mailowe specjalistów gotowych udzielić pomocy. [Database of persons ready to provide psychological support - on a remote basis and free of charge for people in crisis arising from coronavirus pandemic].

Poznański oddział Capgemini planuje podwoić zatrudnienie

Intensywna rekrutacja i poszukiwanie, po raz pierwszy na taką skalę, specjalistów IT z językiem angielskim - poznański oddział Capgemini świętuje swoją piątą rocznicę, zdradzając plany na przyszłość. - Sektor usług dla biznesu i branża IT w stolicy Wielkopolski dynamicznie rosną, a Capgemini to jeden z większych pracodawców na tym rynku. Cieszy nas, że odnosi sukcesy, planuje się rozwijać i intensyfikować współpracę z miastem oraz uczelniami - podkreślają władze Poznania.

Otwarcie Poznańskiej Bazy Nurkowej

W sobotę, 16 października nad Jeziorem Strzeszyńskim Klub Płetwonurków LOK Orka Poznań zainauguruje działalność Poznańskiej Bazy Nurkowej. W programie między innymi pokazy płetwonurkowe, ratownictwa wodnego oraz pierwszej pomocy.   

Miasto pamięta o pszczołach i retencji

Zbiornik wodny Bielniki, znajdujący się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, przeszedł w tym roku gruntowną modernizację. W sąsiedztwie stawu pojawiły się mała architektura, domki dla owadów oraz nowe nasadzenia, w tym rabaty kwiatowe. Symboliczne drzewo z myślą o owadach zapylających posadził Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. To kolejna inicjatywa podejmowana w ramach programu Poznań dla pszczół.

Współpraca Miasta i Uniwersytetu

Zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss oraz prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Zbyszko Melosik podpisali list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Wydziałem Socjologii UAM a Wydziałem Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP. Miasto i uczelnia deklarują, że będą współdziałać w zakresie kształcenia i prowadzenia badań społecznych.

Ulica Przybyszewskiego z nowym przejściem dla pieszych

Zakończyły się prace budowlane związane z powstaniem przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Szamarzewskiego. Dzięki nowej "zebrze" piesi zyskali możliwość bezpiecznego, wygodnego oraz zgodnego z przepisami pokonania ul. Przybyszewskiego po południowej stronie skrzyżowania z ul. Szamarzewskiego. 

Prosty język w poznańskim urzędzie

Zawiłe, naszpikowane skomplikowanym słownictwem i specjalistyczną terminologią - takie stwierdzenia często pojawiają się po lekturze urzędowych dokumentów. Ich zrozumienie wymaga często co najmniej dwukrotnej lektury. W poznańskim magistracie ma być inaczej. Powstał już poradnik "Prosty język w pismach urzędowych", który trafi do wszystkich pracowników UMP, a to nie jedyne działania. W planach są m.in. szkolenia dla osób tworzących wypowiedzi pisemne.

Strona 1 2 748