Nowa wystawa w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli

Czołgi i sztuka? Tak, to połączenie jest możliwe. Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego już od wtorku, 23 lutego będzie można obejrzeć na wystawie "Poznań 1945. Broń pancerna". Nowa ekspozycja czasowa zagości pod dachem Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. To element obchodów 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

Trzy czołgi w zielonych barwach i białym orzełkiem na wieżyczce. - grafika artykułu
Nowa wystawa w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, fot. WMN.

Siedemdziesiąt sześć lat temu, w toku zaciętych walk zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania. Muzeum Uzbrojenia - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przygotowało, jako element obchodów rocznicy, okolicznościową wystawę poświęconą bitwie o Poznań. 

- Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości - motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki - artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek - m.in. dla serii wydawniczej "Polskie Skrzydła" - mówią organizatorzy wystawy.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego ekscytującym motywem przewodnim. Inspiracją okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 76 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli skończyła się hitlerowska okupacja Poznania.

Ekspozycja "Poznań 1945. Broń Pancerna" dostępna będzie w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek-niedziela: 10.00-16.00. Wystawa potrwa do 31 marca.

sieci społecznościowe