Nowe ulice i skwery w Poznaniu

Zbigniew Wodecki oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania mają swoje skwery w stolicy Wielkopolski. Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli też uchwały dotyczące nowych nazw ulic. Poznaniacy i poznanianki z Ławicy mieszkać będą przy ul. Pod Lasem, Śpiewu Ptaków czy Pośród Drzew, a Łazarza - przy ul. Kawaleryjskiej i Szwadronowej.

Zdjęcie przedstawia odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy. Odsłania ją kobieta, którą podnosi na rękach mężczyzna. Wydarzenie telefonami nagrywają inni ludzie. - grafika artykułu
Na Łacinie znajduje się już m.in. ul. Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki (tablicę z nazwą oficjalnie odsłonięto w 2018 r.), a także ulice innych muzyków - Anny Jantar czy Czesława Niemena. Teraz skwer w tym rejonie będzie miał także Zbigniew Wodecki

Znany piosenkarz i kompozytor Zbigniew Wodecki - autor takich przebojów, jak "Chałupy Welcome to", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Z tobą chcę oglądać świat", "Zacznij od Bacha", "Izolda" "Opowiadaj mi tak" czy tytułowej piosenki do serialu animowanego "Pszczółka Maja" - ma swój skwer w Poznaniu. Jest on zlokalizowany na Łacinie - w rejonie, w którym znajdują się już ulice upamiętniające innych muzyków, m.in. Czesława Niemena, Anny Jantar czy Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki. Zbigniew Wodecki miał związek ze stolicą Wielkopolski. W 1978 r. trafił na kilka lat do Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, prowadzonej przez Zbigniewa Górnego. W tym czasie zaczął też występować w kabaretowych programach Zenona Laskowika.

Skwer Zbigniewa Wodeckiego to nie jedyny teren zielony z nową nazwą. Upamiętnione w ten sposób podczas wtorkowej sesji zostało również Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Już urządzony skwer TMMP znajduje się w rejonie ulic Działowej, Świętego Wojciecha i Księcia Józefa, w pobliżu wejścia na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie spoczywa jeden z inicjatorów jego powstania - Cyryl Ratajski. Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego, założone w 1922 r.,to najstarsza taka organizacja. Od początku zajmowała się szerzeniem wiedzy o Poznaniu i pomagała w jego kulturalnym rozwoju. Władze stolicy Wielkopolski doceniły już wcześniej wysiłek TMMP - w 2022 r., podczas jubileuszu 100. rocznicy powstania towarzystwa, przyznano mu Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. Skwer to kolejny krok, upamiętniający jego znaczenie w historii naszego miasta.

W Poznaniu przybyły też nowe ulice, m.in. na Łazarzu. Droga odchodząca od ul. Jana Matejki nosi teraz nazwę ul. Kawaleryjskiej. Natomiast ta zlokalizowana w rejonie ulic Ułańskiej i Grunwaldzkiej to od dzisiaj ul. Szwadronowa. Nazwy są nieprzypadkowe. Obie ulice znajdują się w rejonie, gdzie w latach 80. XIX wieku powstały koszary, a w okresie międzywojennym stacjonował 15. Pułk Ułanów Poznańskich. 

Zmiany nastąpiły także na Ławicy. Droga wewnętrzna w rejonie ulicy Witnickiej, która sąsiaduje z zadrzewionym terenem, to teraz ul. Pod Lasem. Do środowiska przyrodniczego nawiązują też inne nazwy dróg. W rejonie ulic Witnickiej i Lubniewickiej powstała ul. Śpiewu Ptaków, a w rejonie ulic Polickiej i Ławica - ul. Pośród Drzew.

AJ