Nowy prezydent złoży ślubowanie w poniedziałek

Komisarz Wyborczy w Poznaniu zwołał specjalną Sesję Rady Miasta Poznania na poniedziałek, 8 grudnia na godzinę 14.00. Sesja, na której ślubowanie na Prezydenta Miasta Poznania złoży Jacek Jaśkowiak odbędzie się w Poznańskim Ratuszu.  

Jacek Jaśkowiak
Jacek Jaśkowiak

W porządku obrad sesji przewidziano także oficjalne wręczenie zaświadczenia o wyborze Jacka Jaśkowiaka na Prezydenta Miasta Poznania.

WYBORY 2014
W drugiej turze wyborów, 30 listopada,  frekwencja wyniosła 35,6% (głosowało ponad 140 tys. uprawnionych).

Na Jacka Jaśkowiaka głos oddało 86.164 osób tj. 59,1%, na Ryszarda Grobelnego 59.666 tj. 40,9%.

Oznacza to, że po 16 latach Ryszard Grobelny odchodzi ze stanowiska, a nowym prezydentem Poznania został kandydat Platformy Obywatelskiej, Jacek Jaśkowiak.

NOWY PREZYDENT POZNANIA
Jacek Jaśkowiak
(ur. 10.03.1964 r., w Poznaniu), absolwent Wydziału Prawa UAM-u, stypendysta GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech,  prawnik, ekonomista, przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny.

Na stanowisko prezydenta Poznania kandydował w 2010 r., popierany przez ruchy miejskie. Uzyskał wówczas ponad 7% poparcia. W wyborach 2014 r. został kandydatem Platformy Obywatelskiej, której członkiem jest od 2013 r.

Jest aktywny sportowo - trenował boks, wioślarstwo i judo w poznańskich klubach. Przebiegł ponad 50 maratonów na nartach biegowych, kilka razy ukończył prestiżowy Bieg Wazów. Doprowadził do przyznania Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, które zorganizował w roku 2012 i 2014. Jest Członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) d.s. Pucharu Świata w biegach narciarskich.