Obchody rocznicy Czerwca '56

Przez cały dzień Poznań czci pamięć ofiar Poznańskiego Czerwca '56. Pierwsze uroczystości zaczęły się już o 6 rano. Główne - z udziałem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta - rozpoczną się na placu Mickiewicza ok. godziny 18.30.

Obchody rocznicy Czerwca '56 trwały w Poznaniu przez cały dzień - grafika artykułu
Obchody rocznicy Czerwca '56 trwały w Poznaniu przez cały dzień

Obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca ruszyły przy bramie fabryki pojazdów szynowych H. Cegielski. Dokładnie o godz. 6 rano zawyła syrena i złożono kwiaty. W imieniu poznaniaków hołd powstańcom oddał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

O godzinie 8 rano uczczono ofiary Czerwca '56 związane z Politechniką Poznańską. Jedną z pierwszych ofiar poznańskiego powstania był Czesław Milanowski, absolwent wydziału elektrycznego. Nie zdążył jednak odebrać dyplomu - w dniu, w którym miał to uczynić, dołączył do tłumu robotników i został postrzelony na Moście Uniwersyteckim, po czym zmarł w szpitalu. Kolejnym studentem, który stracił życie, był Leszek Raś, studiujący na tym samym wydziale. Zginął, ponieważ w drodze do domu natrafił na największe nasilenie walk. Michał Dąbrowicz był studentem wydziału budownictwa lądowego. W przeddzień swojego ślubu jako inspektor produkcji wyszedł służbowo z przedsiębiorstwa. Nie dotarł do celu. Do dziś nie są znane okoliczności jego śmierci. Kwiaty pod tablicą poświęconą studentom złożyli Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Po uroczystości w murach uczelni zebrani goście - kombatanci, przedstawiciele władz miasta i województwa, posłowie i przedstawiciele wielu miejskich instytucji - przeszli pod tablicę pamiątkowa ZNTK S.A. przy ul. Roboczej.

W imieniu mieszkańców miasta kwiaty złożyli: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Upamiętniono też robotników MPK, którzy w czarny czwartek 1956 roku dołączyli do poznańskiego powstania. Tuż przed godz. 10 rano na ulicy Gajowej zawyła syrena, a kwiaty pod tablicą pamiątkową dawnej zajezdni MPK przy ul. Gajowej złożyli m.in. kombatanci i przedstawiciele władz miasta.

Poznaniacy przemaszerowali z ul. Gajowej na ul. Kochanowskiego pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r., gdzie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Po południu, o godz. 14.15 rozpoczęły się uroczystości przy bramie głównej HCP S.A.  Odczytano przysłane na dzisiejszą rocznicę listy Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

Główne obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 rozpoczną się o godz. 17 uroczystą mszą św. W kościele oo. Dominikanów (al. Niepodległości). Po mszy jej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Poznańskiego Czerwca, gdzie o godz. 18.30 rozpocznie się ceremonia. Weźmie w niej udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.  

AW

sieci społecznościowe