Ogród Otwarty na Wildzie

Dzieci zyskają przestrzeń do zabawy i nauki, a mieszkańcy Wildy miejsce, w którym będą mogli odpocząć wśród zieleni. Wszystko za sprawą Ogrodu Otwartego, który powstaje w sąsiedztwie Przedszkola nr 42, przy ulicy Prądzyńskiego.

Ogród Otwarty powstaje w sąsiedztwie Przedszkola nr 42, przy ul. Prądzyńskiego
Ogród Otwarty powstaje w sąsiedztwie Przedszkola nr 42, przy ul. Prądzyńskiego

Celem projektu jest połączenie idei ogrodu społecznego i naturalnego miejsca zabaw. Ogródek zostanie zagospodarowany tak, aby lepiej zaspokajał potrzeby społeczności przedszkolnej, a jednocześnie służył mieszkańcom Wildy. Miejsce to ma być otwarte dla dzieci i dorosłych.

- Cieszę się, że możemy spotkać się na Wildzie i być świadkami powstania w naszym mieście innowacyjnego Ogrodu Otwartego - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Miejsce to powstało z inicjatywy lokalnej, przy zaangażowaniu społeczności przedszkola, rodziców i Rady Osiedla Wilda. To pokłosie międzynarodowego projektu, które miasto Poznań realizowało wspólnie z Berlinem.

To właśnie w czasie współpracy poznańskich i berlińskich przedszkoli, zrodził się pomysł na miejsce, w którym dzieci mogą uczyć się w sposób aktywny, będące jednocześnie otwarte dla rodziców i innych mieszkańców.

- Zaaranżowanie takiej przestrzeni jest czymś wartym naśladowania. Mam nadzieję, że wildeckie Przedszkole nr 42 stanie się inspiracją dla innych placówek w naszym mieście - mówi Mariusz Wiśniewski.

Ogród przedszkolny ma powierzchnię 3 600 mkw. Na jego terenie rosną starodrzewa (drzewa, których wiek przekroczył 100 lat, o średniej pierścienicy powyżej 50 cm), od ruchu ulicznego oddzielają go kamienice.

- Nasze przedszkole i ogród powstało w 1962 roku. Od tego czasu właściwie nie były odnawiane. Trzeba było zacząć od podstaw - przyznaje Ilona Żurawska, dyrektorka Przedszkola nr 42.

- Mimo ogromnego potencjału, teren był dotąd słabo zagospodarowany. W ramach projektu zadbano o część przedszkolną ogrodu. Dodatkowo, wydzielono fragment o powierzchni ok. 350 mkw., który został udostępniony mieszkańcom w formie Ogrodu Otwartego - tłumaczy Agnieszka Górczewska - zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. - Dzięki racjonalnemu zagospodarowaniu tego terenu zyskali nie tylko najmłodsi, ale też rodzice, którzy przychodzą po odbiór swoich dzieci i mogą poczekać na nie w miłej scenerii oraz inni mieszkańcy Wildy.

W sezonie zimowym ogród będzie dostępny w godzinach pracy przedszkola, a w sezonie letnim (od poniedziałku do piątku, od maja do września) aż do godz. 20. W weekendy będzie on otwierany na indywidualną prośbę mieszkańców. Projekt ma na razie charakter pilotażowy. W zależności od zainteresowania jego dostępność i sposób funkcjonowania mogą zostać poszerzone.

- Ogród będzie służył dzieciom, które na co dzień pracują w przedszkolu metodą projektu badawczego. Teraz mają miejsce, w którym w bezpiecznych warunkach mogą obserwować, doświadczać i eksperymentować. Będą tam sadzić rośliny, a następnie samodzielnie o nie dbać. Chcemy, aby w ogrodzie powstały też domki dla owadów, kuchnia błotna i kompostownik - wylicza Ilona Żurawska. Jak podkreśla, miejsce to będzie służyć nie tylko przedszkolakom, ale też maluchom z sąsiedniego żłobka i szkoły podstawowej. Skorzystają na tym również dorośli.

- Ogród pomoże w integracji mieszkańców, będzie służył jako miejsce spotkań i warsztatów. W godzinach popołudniowych i weekendy będą mogli korzystać z niego wszyscy chętni, którzy będą mieli ochotę wypić kawę, popracować na laptopie czy odpocząć na hamaku. Osoby, które lubią uprawiać rośliny, a nie mają swojego ogródka będą mogły realizować tam swoje zainteresowania - zauważa Ilona Żurawska.

Projekt jest realizowany od marca 2017 r. Koncepcję funkcjonowania Ogrodu Otwartego wypracowano w trakcie warsztatów konsultacyjnych. Prace podzielono na kilka etapów. Większość z nich została już zrealizowana - cały teren został uporządkowany; usunięto stary, zniszczony asfalt; zadbano o nową nawierzchnię z piasku, ziemi i trawy; wykonano ogrodzenie, bramę i podjazdy. W tej chwili trwa montaż małej architektury i remont piaskownicy, powstają też ścieżki. Do końca 2018 roku zamontowane zostaną urządzenia zabawowe.

Ogród zostanie udostępniony mieszkańcom dokładnie za miesiąc. W kwietniu, maju i czerwcu będą tam odbywać się weekendowe warsztaty, np. wspólne sadzenie rabat, budowa domków dla owadów, kuchni błotnej itp. Projekt jest realizowany przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta (UMP) we współpracy z Przedszkolem nr 42. Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z budżetu Miasta Poznania.

Powstanie Ogrodu Otwartego to efekt realizacji projektu "Aktywne sposoby edukacji przedszkolnej - poznańskie centra wymiany doświadczeń" oraz działań rewitalizacyjnych. W ramach projektu nie tylko zagospodarowano ogródek przedszkolny oraz wydzielono z niego część otwartą dla mieszkańców Wildy, ale też zaaranżowano dwie sale dydaktyczne. Na razie zyskało Przedszkole nr 42. Do końca 2018 r. zaaranżowane zostaną jednak także wnętrza i ogródki w Przedszkolu nr 87 (Wilda) i Przedszkolu nr 46 (Grunwald).

Dodatkowo, w ramach projektu "Connecting Nature" Miasto Poznań finansuje edukację ekologiczną. W 2018 r. w ogródkach przedszkolnych zostaną zainstalowane komplety demonstratorów (mikroinstalacji), pokazujących dzieciom, jak działają różne mechanizmy przyrody. Przygotowane zostaną też scenariusze lekcyjne dla nauczycieli, którzy pokażą dzieciom, jaki mają wpływ na procesy przyrodnicze. Oferta została przekazana przedszkolom wybranym przez Wydział Oświaty i będzie realizowana do końca listopada 2018 r.

Anna Jarmuż/biuro prasowe/BKPiRM