Orkiestra zagrała w Poznaniu [AKTUALIZACJA]

Poznaniacy po raz kolejny otworzyli swoje serca i portfele, pokazując, że pomaganie jest dziecinnie proste. Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mimo niezbyt sprzyjającej pogody, chętnie wrzucali pieniądze do puszek. Wysokie kwoty osiągały też wystawione przez darczyńców na aukcjach WOŚP przedmioty. Liczenie w Poznaniu jeszcze trwa. Wiadomo już, że od początku grania orkiestry, czyli od 1993 roku, zebrano łącznie ponad miliard złotych.

Prezydent Jacek Jaśkowiak kwestował na ulicach Poznania
Prezydent Jacek Jaśkowiak kwestował na ulicach Poznania

AKTUALIZACJA

14.01.2019, godz. 12:15

W sztabie przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych" na chwilę obecną policzono 77 267,42 zł. Trwa tam jednak jeszcze liczenie.

Z kolei na internetowej aukcji, na której można wylicytować trening bokserski z Jackiem Jaśkowiakiem, kwota przekroczyła 3 tysiące złotych https://aukcje.wosp.org.pl/trening-bokserski-z-jackiem-jaskowiakiem-i8231566

14.01.2019, godz. 11:15

W największym poznaskim sztabie przy Politechnice Poznańskiej zebrano 475 290,65 zł.

Z wszystkich licytacji zorganizowanych w CK Zamek uzyskano 79 017,72zł.

W Sali Wielkiej można było oddać krew. Zdecydowało się na to aż 303 osób, które w sumie oddało ponad 136 litrów krwi. 

14.01.2019, godz. 10:30

W momencie zamknięcia Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zadeklarowanych kwot w całej Polsce było na sumę 92 143 798 zł. To ponad 10 milionów więcej niż rok temu o tej samej porze. Cały czas trwa liczenie. Złota Karta nr 1 została wylicytowana przez ITA TOOLS za kwotę 123 456 złotych. Złote Serduszko nr 1 zostało wylicytowane przez Bio-Gen Łódź za 1 200 000 złotych.

W Poznaniu Sztab Ławica poinformował, że na chwilę obecną udało się tam zebrać 213 865 zł. Trwają tam jeszcze aukcje internetowe.

Sztab Wojtusiaki zebrał 139 598,05 zł, 335,25 euro i 50,84 dolary.

______________________________________________________________________

W zeszłym roku zebrano ponad 126 milionów złotych. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste". Celem finału jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Jednym z haseł w tym roku jest "Gramy dla dzieci małych i bez focha".

13 stycznia na ulice Poznania i całej Polski wyszły tysiące wolontariuszy, odbyły się koncerty i licytacje. W Poznaniu w zbiórkę pieniędzy zaangażowało się ponad 3000 wolontariuszy. Z puszką WOŚP można było spotkać też prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który wraz ze swoim zastępcą, Mariuszem Wiśniewskim, a także radnymi - Dominiką Król i Bartłomiejem Ignaszewskim, kwestowali w centrum miasta.

Sporą kwotę udało się wylicytować podczas aukcji w Zamku. Do godziny 20:00, kiedy na niebie rozbłysło "Światełko do nieba", zebrano na nich około 30 tys. zł. Prawie połowę tej kwoty uzyskały przedmioty wystawione przez prezydenta Poznania. Zarówno gra Monopoly Poznań, jak i pamiątkowy medal z poznańskiego Biegu Niepodległości, zostały wylicytowane za 4 tysiące złotych każdy. Grę wylicytowała świeżo upieczona mieszkanka Poznania, która postanowiła przeznaczyć na licytację swoją miesięczną pensję. Prezydent obiecał, że jeżeli będzie zainteresowana, zaprasza do urzędu, żeby mogła zagrać z nim w Monopoly i poznać dzięki temu Poznań. Dwie tablice ulicy por. Janiny Lewandowskiej, która na kilka miesięcy zastąpiła 23 Lutego, poszły za 3 tysiące zł. Na licytację wystawione również były okolicznościowe złote karty Peka. Trzy z nich można było zdobyć w CK Zamek, a dwie na Ławicy. Dwie z tych "zamkowych" padły łupem kolekcjonera, który specjalnie przyjechał po nie z Łodzi. Wylicytowano również książkę-wywiad rzekę z Jackiem Jaśkowiakiem, kalendarz Trzech Religii oraz koszulki "Wolne Miasto Poznań. Cały czas można licytować udział w treningu bokserskim z prezydentem Jaśkowiakiem. Aukcja trwa do 31 stycznia https://aukcje.wosp.org.pl/trening-bokserski-z-jackiem-jaskowiakiem-i8231566 Obecnie najwyższa kwota sięgnęła 2125 złotych.

Finał zakończyło o godz. 20 Światełko do nieba. W tym roku w większości miast w Polsce nie było pokazu fajerwerków. W Poznaniu rozpalono zimne ognie, które były rozdawane poznaniakom zgromadzonym przed Zamkiem. Po nim licytowano dwa specjalne serca przekazane przez poznańskich policjantów. Po raz kolejny licytowane były dwa, ponieważ na aukcję znów wróciło to z 2016 roku. Serduszko z 2019 roku zostało zlicytowane za 15 010 zł, a serduszko z 2016 roku, które po raz kolejny powróciło na licytację, osiągnęło kwotę 27 272,72 zł.

Tradycyjnie Salę Wielką CK Zamek opanowali honorowi krwiodawcy. W sumie krew oddało w tym roku 300 osób, czyli więcej niż przed rokiem.

W ramach finału, jak co roku, odbyło się też wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. bieg "Policz się z cukrzycą", maraton zumby, czy silent disco. Dzień wcześniej już po raz siódmy zorganizowano także wielkie wiosłowanie dla WOŚP w Galerii Malta. Kilometry na ergometrach wioślarskich mógł nabijać każdy. Odbył się też wyścig specjalny, czyli sztafeta vip-ów, w której wziął udział prezydent Jaśkowiak. Łącznie w Poznaniu "przepłynięto" 227 kilometrów.

Po raz drugi finał zorganizował sztab na Ławicy. Tym razem odbył się on w centrum handlowym King Cross Marcelin. Przygotowano tam bogaty program wydarzeń. W jej ramach m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak oraz jego zastępcy: Katarzyna Kierzek-Koperska i Jędrzej Solarski kręcili kilometry na specjalnie na tę okazję przygotowanych rowerach stacjonarnych. Każdy przejechany przez nich kilometr zamienił się w złotówkę przekazaną na fundację WOŚP-u.

W największym sztabie WOŚP w Poznaniu przy Politechnice Poznańskiej przeliczono obecnie pieniądze z puszek przyniesionych przez wolontariuszy (dane na godzinę 20:00) 257 441,47zł. Cały czas trwa liczenie datków zebranych przez wolontariuszy do puszek.

Do godziny 21 w całej Polsce podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 60 mln zł. Oznacza to, że w całej historii orkiestry, od 1993 roku, zebrano już ponad miliard złotych. Ostateczny wynik tegorocznej zbiórki będzie znany dopiero w marcu, kiedy zakończą się aukcje internetowe.

RB