Parowóz Borsuk wraca na tory

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem lub - bardziej pieszczotliwie - Agusią. Ten najstarszy sprawny parowóz w Polsce będzie ciągnąć wagoniki z okazji Dni Pary oraz w co drugi weekend do końca września.

Parowóz Borsuk wraca na tory fot. MPK
Parowóz Borsuk wraca na tory fot. MPK

4 i 5 lipca (sobota i niedziela) to pierwsze dni w sezonie 2020, kiedy na wąskie tory Maltanki wyjedzie "Borsuk" - parowóz z niezwykłą historią. Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został... pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i - w 1999 roku - skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Tak, jak w minionych latach "Borsuk" ponownie będzie woził pasażerów, ciesząc przy tym oko osób spędzających czas nad Jeziorem Maltańskim. Na trasę będzie wyruszał co drugi weekend - od najbliższego aż do końca września. Za każdym razem parowóz należy właściwie przygotować do drogi, a to oznacza, że aby mógł wyjechać w pierwszy kurs z pasażerami o godzinie 10.00 przygotowania należy rozpocząć... nad ranem. Cała procedura trwa około 5 godzin.

- Kocioł musi być napełniony wodą, a następnie przystępuje się do oczyszczania płomieniówek, paleniska i popielnika. Trzeba przygotować suche drewno, następnie rozpalić je w palenisku. W miarę rozgrzewania się kotła drewno stopniowo zastępuje się węglem. Trzeba poczekać, aż woda w kotle się zagotuje a para osiągnie ciśnienie 12 atmosfer. Należy jeszcze sprawdzić działanie armatury (najważniejsze są przyrządy wodowskazowe i zasilające kocioł w wodę), posmarować układ napędowy. Jeszcze tylko uzupełnić zapas wody i węgla na tendrze i... można wyruszyć na szlak - wyjaśnia maszynista Filip Bebenow.

Terminy przejazdów parowozu Borsig po szlaku Kolejki Parkowej Maltanka:

  • 4 i 5 lipca 2020
  • 18 i 19 lipca 2020
  • 1 i 2 sierpnia 2020
  • 15 i 16 sierpnia 2020
  • 29 i 30 sierpnia 2020
  • 12 i 13 września 2020
  • 26 i 27 września 2020 (zakończenie sezonu na Maltance)

Planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec - pół godziny później.

Przypominamy o ograniczeniach liczby pasażerów oraz konieczności zakrywania ust i nosa. 

Wszelkie informacje na temat funkcjonowania Kolejki Parkowej Maltanka (w tym rozkład jazdy i cennik) - w zakładce "Turystyka"

Więcej na temat parowozu można przeczytać na stronie MPK Poznań w zakładce "Tabor"

RB, MPK