PESEL dla obywateli Ukrainy - zmiany

Od poniedziałku, 25 kwietnia, nadawanie numerów PESEL dla obywateli Ukrainy będzie odbywać się wyłącznie na terenie poznańskiej Galerii Malta. Równocześnie w urzędzie przy ul. Libelta wydłużone zostaną godziny przyjmowania Polaków, którzy muszą załatwić sprawy związane z dowodem osobistym.

Na zdjęciu sala obsługi przy ul. Libelta - grafika artykułu
Od poniedziałku, 25 kwietnia, PESEL-e będą wydawane tylko w Galerii Malta

Do tej pory w Poznaniu już 23 644 obywateli Ukrainy dostało numer PESEL, a na wizytę w urzędzie czeka już tylko 2300 osób. 

- Widzimy, że zainteresowanie tą usługą jest coraz mniejsze - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Obecnie wizyty umawiane są z dnia na dzień. Dlatego zdecydowaliśmy, że od poniedziałku, 25 kwietnia, PESEL-e będą wydawane tylko w Galerii Malta. Równocześnie w budynku przy ul. Libelta 16/20 wydłużyliśmy godziny przyjmowania osób, które chcą załatwić sprawy związane z wyrobieniem dowodu osobistego. Przez trzy tygodnie urzędnicy będą obsługiwać tych klientów w godz. 7-19.

W punkcie na terenie Galerii Malta na obywateli Ukrainy czeka 15 stanowisk, działających od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21. Nowa lokalizacja została uruchomiona 4 kwietnia przy współpracy Urzędu Miasta oraz właściciela i zarządcy Galerii Malta. Dodatkowe stanowiska zlokalizowane w centrum handlowym pozwoliły urzędnikom na obsługę większej liczby obywateli Ukrainy i szybsze dopełnienie formalności.

Jak wyrobić PESEL? 

Aby dostać PESEL, trzeba najpierw zarezerwować wizytę - najprościej to zrobić, dzwoniąc pod numer miejskiej infolinii Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Można także umówić się online na stronie www.poznan.pl - także w języku ukraińskim. 

Przy rejestracji trzeba podać adres mailowy (może być ukraiński) lub numer telefonu (musi być polski) oraz datę urodzenia, następnie wybrać termin i godzinę. Na podanego maila lub numer telefonu wysłane zostanie potwierdzenie rezerwacji wizyty wraz z jej numerem. Ważne - dla każdej dorosłej osoby należy zrobić oddzielną rezerwację (na jednej rezerwacji dorosły może wyrobić także PESEL dla dwójki dzieci, jeśli jest ich więcej, trzeba zrobić więcej rezerwacji). 

W związku z przeniesieniem całości obsługi do Galerii Malta, dotychczasowe punkty fotograficzne zaprzestaną wykonywania bezpłatnych zdjęć dla obywateli Ukrainy. Pozostanie jedynie fotograf zlokalizowany bezpośrednio w punkcie wydawania numerów PESEL w Galerii.   

W umówionym dniu trzeba przyjść do punktu obsługi kilkanaście minut przed godziną wizyty. Można wówczas wykonać zdjęcie oraz wypełnić wniosek o numer PESEL (ważne: nie cyrylicą). Wnioski są w języku polskim i ukraińskim oraz polskim i rosyjskim.

Do punktu obsługi należy zabrać: paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia. Dokumentów tych nie trzeba tłumaczyć. Potrzebne będzie też zdjęcie, telefon (musi być z polskim numerem) oraz numer rezerwacji, który przyszedł mailem.

AW

sieci społecznościowe