Podsumowano akcję Syty_POZnań

Zakończyła się wielka zbiórka żywności w szkołach i przedszkolach stolicy Wielkopolski - Syty_POZnań.  Dzięki niej do poznańskich organizacji charytatywnych udało się dostarczyć ponad 12 ton żywności z długą datą ważności. W akcję zaangażowało się 171 placówek edukacyjnych oraz liczni wolontariusze, którzy odebrali dziś podziękowania w urzędzie miasta.

Galeria zdjęć z wręczenia podziękowań za zbiórkę żywności - grafika artykułu
Wolontariusze, którzy wzięli udział w zbiórce żywności, w czwartek 13 maja, odebrali w urzędzie miasta oficjalne podziękowania

Zbiórka zorganizowana przez firmę Lyke i Fundację Goodchallenge we współpracy z Miastem trwała od października 2023 r. do końca maja 2024 r. Podczas akcji zebrano 12 ton żywności, w tym 980 kg grochu, 750 kg cukru, 3704 pasztety, 2500 torebek herbaty, 20000 porcji kawy, 600 słoików przetworów owocowych i kilkaset batonów.

Żywność trafiła do poznańskich organizacji, takich jak Zupa na Głównym, Jadłodajnia Sióstr Elżbietanek oraz Pogotowie Społeczne, które dzięki niej przygotowały tysiące posiłków dla potrzebujących mieszkańców miasta.

- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w akcję. Zwłaszcza dzieciom i młodzieży za to, że tak chętnie włączyli się w zbiórkę żywności i dzielą się swoim sercem z ludźmi, dla których ta pomoc jest bardzo ważna. Niestety osób, które potrzebują naszego wsparcia jest coraz więcej. Wydajemy coraz więcej posiłków. Dlatego, takie akcje jak ta są bardzo potrzebne - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wolontariusze, którzy wzięli udział w zbiórce, w czwartek 13 maja, odebrali w urzędzie miasta oficjalne podziękowania.

- Działania wspierające organizacje charytatywne są bardzo istotne. Co do tego nie ma wątpliwości - wystarczy spojrzeć na kolejki, które ustawiają się w sobotę na dworcu, czy w pobliżu jadłodajni i punktów pomocowych. Tym bardziej cieszymy się, że aż 171 placówek edukacyjnych wzięło udział w naszej akcji. Widząc zaangażowanie uczniów, zarówno w zbiórkę żywności, jak i w przygotowywanie posiłków, jesteśmy pełni podziwu dla ich poświęcenia i energii. Jednocześnie należy pamiętać jak ważna jest edukacja na temat pomagania - mówi Łukasz Grzechnik z firmy Lyke. - Cały czas musimy pokazywać, jak potrzebne są takie działania i jak istotny jest wolontariat. Tego rodzaju zaangażowanie nie tylko przynosi realną pomoc potrzebującym, ale także buduje w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za innych i solidarność społeczną. Wolontariat to lekcja życia, która uczy, że każdy może mieć pozytywny wpływ na swoją społeczność.

Zbiórka została zorganizowana w placówkach edukacyjnych na terenie Poznania. W każdej z nich żywność gromadzona była tylko przez jeden miesiąc.

- Zakończyliśmy tegoroczną edycję akcji, podczas której wiele się nauczyliśmy - wiemy co trzeba poprawić, na co zwrócić uwagę. Z niecierpliwością oczekujemy kontynuacji naszych działań w nadchodzącym roku szkolnym. Będziemy regularnie informować o planach dotyczących przyszłorocznej edycji - podsumowuje Łukasz Grzechnik.