Porozmawiajmy o Warcie

Jak zmieniają się brzegi największej poznańskiej rzeki? Co się udało się poprawić, a co jeszcze można ulepszyć? O tym wszystkim będzie można porozmawiać podczas kolejnej otwartej debaty  na temat Warty i jej najbliższej okolicy. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek w Ogrodzie Szeląg przy ul. Ugory.

Na zdjęciu widoczna jest rzeka Warta z lotu ptaka - grafika artykułu
Otwarta debata odbędzie się we wtorek, 27 września w Ogrodzie na Szelągu, fot. PIM

Debata rozpocznie się o godzinie 17, we wtorek, 27 września. W spotkaniu weźmie udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz przedstawiciele miejskich jednostek zaangażowanych w działania nad Wartą. Dołączyć do rozmowy może każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta.

Na spotkaniu poruszone zostaną tematy inwestycji w zakresie urządzeń i infrastruktury wodnej, takiej jak marina, pomosty czy możliwość cumowania jednostek pływających. Debata będzie także okazją do wymiany pomysłów, zamierzeń, planów, a także oczekiwań. 

Wtorkowa debat będze już drugim spotkaniem, podczas którego poznanianki i poznaniacy będą mieli okazję porozmawiać o nadwarciańskich działaniach i związanych z nimi zmianach. Poprzednie odbyło się w czerwcu w parku Stare Koryto Warty.

Brzegi Warty pięknieją w oczach

Tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie. Miasto od lat z sukcesem przywraca Wartę  poznaniakom i turystom: inwestuje w rozwój infrastruktury, rozbudowuje Wartostradę, remontuje nabrzeże.

W tym sezonie ponownie można było skorzystać z wielu atrakcji także na samej rzece. Są wśród nich m.in. rejsy tramwajem czy przystań jachtowa w Starym Porcie, w której za darmo można było zacumować łódź. Działała też wypożyczalnia motorówek i kajaków.

Poznaniacy mogli tego lata odpocząć w wielu miejscach na obu brzegach rzeki. Przy ul. Estkowskiego - na cyplu Warty - działa Stary Port Poznań, tradycyjnie gości zaprasza KontenerART, a przy moście Królowej Jadwigi (na wysokości osiedla Piastowskiego) po raz kolejny otworzył się Nurt. Przy ul. Przystań (na wysokości Politechniki) można już korzystać ze strefy gier i relaksu przygotowanych przez Rojber Plażę oraz z atrakcji na Plaży Wilda Eco Village przy ul. Piastowskiej. Nad Wartą czas można spędzać również w Ogrodzie Szeląg, a także w Burger Kont przy ul. Przystań. 

Nadal trwa rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie inwestycja obejmuje odcinek między mostami Przemysła I a Rocha. Betonowe płyty zastępowane są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych, które są wypełnione kamieniem naturalnym i humusem, a następnie pokrywane zielenią. Zmiany te ochronią brzegi przed erozją oraz zwiększą potencjał retencji gruntowej. Remontowane są także m.in. schody, tarasy, a także ścieżki. 

W okolicach Bramy Poznania oraz wzdłuż Wartostrady realizowana jest również inwestycja "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadwarciańskich". W ramach projektu powstała już Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa.

sieci społecznościowe